ZAGREB - Predsjednik Republike Ivo Josipović jučer je Božić čestitao i grkokatoličkim vjernicima u zagrebačkoj crkvi sv. Ćirila i Metoda, istaknuvši da je Hrvatska zemlja vjerskih sloboda u kojoj sve vjerske zajednice uživaju ista prava. "Raznolikost u kulturi i tradiciji bogatstvo je naše domovine", rekao je Josipović, koji je ove godine prvi put na Božić posjetio i grkokatoličke vjernike, koji su ga u crkvenim prostorijama dočekali nakon božićne liturgije. Četitajući im 400. obljetnicu crkvenog zajedništva sa Svetom stolicom, zahvalio im je što čuvajući tradiciju i propovijedajući svoju vjeru, propovijedaju mir i dobro. S obzirom na to da su grkokatolici u Hrvatskoj vjernici različitih nacionalnosti, poručio im je da u duhu suradnje koji njeguju u crkvi odgajaju i svoju djecu i mlade. "Ovo možda jest prvi, ali ne i zadnji put da sam s vama", rekao je Josipović vjernicima koji su predsjednika i njegovu suprugu Tatjanu počastili ukrajinskim "svetim jelom - kutjom" (pšenicom kuhanom na medu s makom). Križevački biskup, rektor grkokatoličkog sjemeništa i župnik župe sv. Ćirila i Metoda Nikola Kekić, izrazio je dobrodošlicu predsjedniku i zahvalio mu na svemu što čini kao predsjednik svih građana Hrvatske te, rekao je, što ima osjećaj i za njih, kojih u Križevačkoj biskupiji, koja obuhvaća Hrvatsku, Sloveniju i BiH, ima svega oko 25 tisuća.
ĐAKOVO - Središnje božićno misno slavlje u đakovačkoj katedrali predvodio je đakovačko-osječki nadbiskup i metropolit mons. dr. Marin Srakić, predsjednik Hrvatske biskupske konferenecije (HBK). "Jaslice koje ovih dana vidimo gotovo u svakoj crkvi, i gotovo u svakoj kući slika su povijesti, a ne neke priče. To je povijest vječnog života, spasitelja Isusa, njegove vječne veze prema nama i svim ljudima kojima nas šalje da ga navijestimo. Već 2000 godina Crkva su jaslice u koje Marija polaže Isusa. Povjerava ga klanjanju i razmatranju svih naroda. A naša je želja da naša zajednica i svaka obitelj postanu živa štalica, mjesto gdje se Isus nastavlja rađati i preporađati na radost svih ljudi", kazao je nadbiskup Srakić. Danas se u gradu Davidovdu rodio Spasitelj. Današnjem čovjeku, ali i čovjeku svih vremena potrebna je vijest, kao što je ta vijest, koja nam pomaže da dišemo punim plućima. Daje nam se spasenje dragovoljno, iz čiste ljubavi, daje nam se Spasitelj, Bog ga je poslao i za nas. To se spasenje ne sastoji u spasenju od problema koje pritišću naš život, to se spasenje očituje u rješenju problema što ga svatko od nas u svojoj nutrini postavlja zabrinjavajućim pitanjima o smislu živopta, o vlastitoj sudbini, o čovjeku: odakle dolazim, tko sam zapravo i kakva me sudbina čeka, hoću li zauvijek živjeti i to sretno, rekao je u propovijedi Srakić. "To spasenje dolazi od malenoga, od jednog djeteta, slabog i bespomoćnog. Spasenje je jedno dijete. Kakve li sablazni, no to je Božji stil", kazao je nadbiskup Srakić.
ZADAR - U katedrali sv. Stošije, prvostolnici Zadarske nadbiskupije, svečano misno slavlje predvodio je zadarski nadbiskup mons. Želimir Puljić, koji je pozvao svakog čovjeka da osluškuje poticaje Božića. "Nema Božića dok čovjek čovjeku ne postane bratom, stoga otvorimo svoja srca i duše i osluškujmo njegove poticaje", poručio je nadbiskup Puljić. Čestitajući svim vjernicima blagdan Božića nadbiskup Puljić je u svojoj božićnoj propovijedi rekao da nema radosnije vijesti za neku obitelj od rođenja djeteta. "Kada se dijete u nekoj obitelji rodi ta se vijest svima odmah javlja, a pogotovo danas kada to moderne tehnologije čine jednostavnim. Današnji spomendan rođenja Isusova odudara od tih modernih standarda. Isusovo rođenje dogodilo se u zabačenoj štali, čijeg vlasnika niti evanđelisti nisu zabilježili. Nikome tu radosnu vijest roditelji nisu mogli javiti. Ali onda se nebo uključilo i javilo vijest preko svojih nebeskih komunikatora", rekao je nadbiskup Puljić dodajući kako ta radosna vijest da nije nimalo ostarjela. "Stotine tisuća ljudi danas kliče, pa evo i mi ovdje", rekao je nadbiskup Puljić te poručio vjernicima "da se malo zaustave i osluhnu melodiju neba kako bi vidjeli ima li mjesta u duši za Boga".
SPLIT - Nadbiskup splitsko-makarski mons. Marin Barišić je služeći jučer božićnu misu u katedrali sv. Duje, kritizirao potrošački mentalitet rekavši da nas vrijeđa socijalna nepravda, te poručio da samo svjetlo vjere očitovane u betlehemskom djetetu daje sigurnost i nadu u teškim vremenima. „Socijalna nepravda nas pogađa, vrijeđa, boli i dijeli“, rekao je nadbiskup Barišić. Upozorio je kako postoji opasnost da se siromaštvu, uz pojedince koje je, kako je kazao, sredina učinila takvima, priključe „i širi slojevi društva, osobito mladi i obitelji s bogatstvom djece“. „Nepravda nanosi tamu na naše horizonte“, istaknuo je. „Ako je tama u srcu, to se sve očituje u našim obiteljskim i društvenim odnosima“, kazao je. Po njegovim riječima, zaslijepljeni smo mentalitetom profita, interesa i konzumerizma. „Ne određuju nas naše stvarne potrebe, nego nas nosi vihor nametnutih nam potrošačkih želja koje teško možemo uskladiti s našim financijskim mogućnostima. Posljedica toga je još veće siromaštvo – materijalno, pa i moralno“, istaknuo je nadbiskup Barišić. Naglasio je kako se u Božiću „susreću Božja ljubav prema nama i naša nada prema vječnosti“. „Samo nam svjetlo vjere očitovane u betlehemskom djetetu daje sigurnost i nadu – pa i u teškim vremenima krize, neuspjeha i bolesti“, rekao je nadbiskup Barišić u Božićnoj propovijedi.
RIJEKA - Riječki nadbiskup mons. Ivan Devčić kazao je jučer u propovijedi na božićnoj misi u katedrali sv. Vida da je fenomen prividnih kršćana prisutan danas možda više nego ikada u povijesti te da je Božić vrijeme ispitivanja vlastitog opredjeljenja za Isusa, kako bi ono bilo istinito i životno. „U naše vrijeme, uz one koji se stvarno opredjeljuju za Isusa ili protiv njega, najviše je onih koji se samo prividno ili uopće nikako za njega opredjeljuju“, rekao je. Nadbiskup Devčić rekao je da su „toliki koji su samo prividno za Isusa, iako su u njegovo ime kršteni i njegovim Duhom pomazani.“ Nastavio je da, s druge strane, postoji i fenomen religiozne ravnodušnosti, „koja je to samo naizgled, dok je stvarno svrstavanje na Bogu protivnu stranu.“ Mons. Devčić istaknuo je da između onih koji izričito niječu Boga i onih koji su prema njemu ravnodušni nema nikakve stvarne razlike, „kao što nije bilo ni između onih koji su u Isusovo vrijeme na njegov spomen odmahivali rukom, a drugi mu radili o glavi.“ Riječki nadbiskup naglasio je u propovijedi da je Božić vrijeme opredjeljenja, odnosno vrijeme ispitivanja vlastitog opredjeljenja za Isusa „kako ono ne bi bilo samo prividno, nego istinito, životno opredjeljenje.“
ZAGREB - Autocesta A1 između čvorova Maslenica i Sveti Rok zatvorena je za sve skupine vozila, a državnom cestom Maslenica-Zaton Obrovački (D54) mogu voziti samo osobna vozila, izvijestio je HAK u 19,30 sati. Mostom Dr. Franje Tuđmana u Dubrovniku zabrana je prometa za autobuse na kat, vozila s kamp prikolicama i motocikle (I. skupina), a na Jadranskoj magistrali (D8) od Bakra do Svete Marije Magdalene dodatno i za dostavna vozila, te vozila s natkrivenim teretnim prostorom (I. i II. skupina). U Lici županijska cesta ŽC 5169 Bjelopolje-Donji Lapac zbog poledice je otvorena samo za osobna vozila. Zbog loših vremenskih uvjeta u prekidu su katamaranske linije iz Splita za Brač, Hvar, Korčulu, Lastovo i Vis, te trajektne Sumartin-Makarska i Lopar- Valbiska i iz Splita za Rogač.
PULA - Četrdesetpetogodišnji Poljak te dvojica Hrvata u dobi od 21 i 38 godina u petak su privedeni sucu istrage pulskog Županijskog suda zbog sumnje da su na području Istarske i Primorsko-goranske županije krali skupocjene automobile marke BMW, izvijestila je istarska policija. Ljubitelji renomirane njemačke marke automobila "operirali" su tijekom ljeta na području Poreča, Umaga, Opatije i Crikvenice. Utvrđeno je kako su od 11. travnja do 22. rujna počinili šest kaznenih djela teške krađe te jedan pokušaj teške krađe, a na meti su im bili modeli X5, X6, 530, 330, 320, stari do dvije godine. Oni su najprije obilazili Istru i riječko područje u potrazi za osobnim vozilima marke BMW, a kad bi ih jednom pronašli pratili su kamo ih njihovi vlasnici odvoze. U automobile su ulazili tako što bi slomili cilindričnu bravu na vratima vozača ili pak tako što bi razbili trokutasto staklo na zadnjim desnim vratima. Kada bi konačno ušli u unutrašnjost automobila, pomoću specijalnog elektroničkog provalničkog alata izrađivali bi kontakt ključeve, a potom ih upalili te odvezli automobil.