Barel sirove nafte poskupio je tako na tržištu u Londonu 50 centi, na 104,10 dolara. Na američkom je tržištu njegova cijena bila viša za 42 centa i iznosila je 94,29 dolara.
Dolar je na kraju tjedna oslabio prema košarici valuta, što tradicionalno podupire cijene nafte jer jača kupovnu moć imatelja ostalih valuta a time i potražnju za naftom.
"Potporu i dalje pružaju uobičajeni faktori, slabiji američki dolar a donekle i tržišta dionica", tumači Eugen Weinberg, analitičar frankfurtskog Commerzbanka. "Također nije nimalo čudno što se cijene stabiliziraju nakon rasprodaja u proteklih nekoliko dana", dodao je.
Tržišta dionica ojačala su u petak, poduprta ponajprije rudarskim sektorom koji su podigle više cijene baznih sirovina. Taj je trend bio oslonac i za naftu.
Potporu cijenama nafte pružila je i napetost oko Irana, nakon što je zastupnički dom američkog Kongresa u srijedu usvojio zakon koji omogućuje proširenje sankcija protiv Irana.
"Geopolitičke napetosti oko Irana podupiru sadašnju razinu cijena nafte, usprkos pojačanim bojaznima za gospodarstvo", zaključio je Ben Le Brun iz OptionsXpressa.
Tako su sredinom tjedna cijene nafte potonule su četiri posto zbog bojazni povezanih s dužničkom krizom u eurozoni, ali i stanja u širem gospodarstvu.
Taj je strah u petak donekle prigušilo izglasavanje povjerenja u talijanskom parlamentu za mjere štednje koje je skrojila nova talijanska vlada na čelu s Mariom Montijem.
OPEC je odvojeno na svojim internetskim stranicama izvijestio da je cijena barela referentne košarice njegove nafte u četvrtak iznosila 104,60 dolara, što znači da je bila 2,88 dolara niža nego u srijedu.