Posljednjih 4.000 američkih vojnika povući će se iz Iraka do kraja godine, ostavljajući oslabljenu, ali i dalje ustrajnu pobunu, sektaške napetosti i političku nesigurnost.
"Nakon puno prolivene krvi Iračana i Amerikanaca, misija kojoj je cilj bio da Irak može sam vladati i sebi očuvati sigurnost postala je stvarnost", rekao je Panetta na svečanosti.
U ratu koji je počeo nesmiljenim bombardiranjem Bagdada, a poslije se pretvorio u krvave sukobe između većinskih šijita i njihovih bivših gospodara sunita, poginulo je skoro 4.500 američkih vojnika i nekoliko desetaka tisuća Iračana.
U Faludži, nekadašnjem uporištu sunita i Al Kaide, nekoliko tisuća Iračana je slavilo odlazak Amerikanaca, mašući slikama poginulih rođaka i paleći američke zastave.
Iračko šijitsko vodstvo predstavlja američki odlazak kao novi početak iračke suverenosti, ali se mnogi Iračani pitaju kojim će smjerom zemlja poći nakon što se povuku i posljednji američki vojnici.
Općenito se smatra da su iračke snage sigurnosti sposobne obuzdati ostatke sunitske pobune i šijitske milicije koje, kako tvrdi SAD, potpomaže Iran.
Američki vojni dužnosnici izražavaju nadu da "iza sebe ostavljaju zemlju u kojoj je sada bolje nego što je bilo prije".