Euro je tako tijekom dana nakratko dosegnuo 1,3442 dolara, skočivši za gotovo jedan posto, da bi potom izbrisao dobitke i njime se trgovalo po 1,3321 dolara, što znači da je bio u tek neznatnom plusu.
Dolar je oslabio prema drugim značajnim svjetskim valutama za 0,4 posto jer je raniji uzlet eura potaknuo jačanje ostalih valuta prema američkoj. Prema jenu je tako bio na gubitku 0,2 posto, kliznuvši na 77,77 jena.
Nakon početnog uzleta euro je umanjio dobitke zato što je Europska središnja banka (ECB) objavila da nije privukla dovoljno bankovnih depozita, potrebnih da bi se nadoknadile goleme kupovine obveznica posrnulih članica eurozone.
ECB je tako prikupio 194 milijardi eura tjednih depozita banaka, što je manje u odnosu na 203 milijarde koje treba kako bi anulirala kupovine obveznica. Tržišni sudionici kažu da je to prvi manjak od svibnja.
Ulagači su to protumačili kao početak kruga kvantitativnog ublažavanja, budući da se čini da je središnja banka povećala količine eura na tržištu, a to bi umanjilo potražnju za europskom jedinstvenom valutom. Analitičari ipak pojašnjavaju da bi se ta neravnoteža morala nastaviti na redovnoj osnovi da bi se mogla tumačiti kao monetarno ublažavanje.
"Kad bismo svjedočili nizu takvih manjkova, ili kada bi oni rasli, to bi de facto bilo kvantitativno ublažavanje. No, nije riječ o tome, s obzirom da se radi o samo jednom takvom slučaju", tumači Adam Myers, valutni strateg u tvrtki Credit Agricole CIB.
Trgovci valutama također su skeptični u pogledu ranijih dobitaka eura zato što se ne nazire kraj problemima financiranja Italije u uvjetima produbljene dužničke krize u eurozoni, iako se Rim danas uspješno zadužio na aukciji obveznica. Ipak, bio je primoran platiti rekordnu cijenu zaduživanja, koja se smatra neodrživom na dulji rok.
Unatoč takvoj opasnoj situaciji u pogledu zaduživanja, analitičari tumače da je euro jačao temeljem olakšanja da Rim uopće može prodavati obveznice. Mnogi ulagači strahovali su od slabe potražnje, poput one na prošlotjednoj aukciji njemačkih državnih obveznica.
Zbog situacije u eurozoni analitičari ostaju skeptični prema euru.
"Ostajem skeptičan glede tečaja eura prema dolaru jer mislim da je stanje u eurozoni i dalje očigledno vrlo ozbiljno", George Saravelos, valutni analitičar za G10 u Deutsche Banku.