"Ovom akcijom želimo s velikim kritičkim i simboličkim potencijalom upozoriti na trenutnu ekonomsku situaciju u zemlji", naglasila je programska voditeljica Kuće ljudskih prava Milana Romić.
Međunarodni dan volontera obilježava se danas, a Romić je objasnila da 'kandidaturom' ne žele umanjiti značaj volontiranja koje se smatra aktivnim izričajem građanskog sudjelovanja, već je riječ, kako je rekla, o "provokaciji na račun dosadašnje vlade na čelu s Jadrankom Kosor".
Cilj akcije je podizanje svijesti o rastućem problemu nezaposlenosti, ali i ljudi koji rade, a ne primaju plaću, kojih je, prema podacima Gospodasko-socijalnog vijeća, oko 13.900, a prema nekim neslužbenim rezultatima ta brojka seže čak do 70 tisuća, naglasila je Romić.
Nominaciju neće povući s obzirom na dolazak nove vlade već će ona ostati kao upozorenje sve dok se stanje ne popravi jer i njoj ostaju iste brojke, istaknula je Romić.
Savjetnica za socijalnu politiku Saveza samostalnih sindikata Hrvatske, Jagoda Milidrag Šmid kazala je kako su se pridružili ovoj akciji jer je "danas postalo normalno raditi, a pritom ne primati plaću", te naglasila kako je tisuće radnika stjerano u "prisilno volonterstvo".
Potporu akciji dale su sve organizacije-članice Kuće ljudskih prava (Documenta – Centar za suočavanje s prošlošću, Udruga BaBe!, Centar za mirovne studije, Građanski odbor za ljudska prava, Udruga za promicanje istih mogućnosti UPIM, Udruga za promicanje mentalnog zdravlja Svitanje, Ženska soba i Savez samostalnih sindikata Hrvatske.
Međunarodni dan dobrovoljnog rada za ekonomski i društveni napredak, odnosno Međunarodni dan volontera obilježava se još od 1985. godine kad ga je proglasila Opća skupština Ujedinjenih naroda. Cilj je sve aktivnosti volontera i njihov dobrovoljni rad učiniti vidljivim na lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini.