ZAGREB
U Hrvatskoj je u ponoć počela izborna šutnja tijekom koje je zabranjena svaka izborna promidžba i koja će trajati do zatvaranja birališta, u nedjelju 4. prosinca u 19 sati. Izborni zakon propisuje da izborna promidžba, koja je ove godine počela 17. studenoga objavom pravovaljano predloženih izbornih lista, završava 24 sata sata prije održavanja izbora. U zakonu stoji da se na dan održavanja izbora do zatvaranja birališta, kao i 24 sata prije dana održavanja izbora, zabranjuje svaka izborna promidžba, objavljivanje procjena izbornih rezultata, kao i objavljivanje prethodnih, neslužbenih rezultata izbora, objavljivanje fotografija u sredstvima javnog priopćavanja, izjava i intervjua nositelja lista, odnosno kandidata, te navođenje njihovih izjava ili pisanih djela. Državno izborno povjerenstvo (DIP) je uoči predstojećih izbora izvijestilo kandidate i političke stranke da su izbornu šutnju dužni poštivati i na društvenim mrežama poput facebooka, twittera i drugih. DIP je, naime, utvrdio da tijekom trajanja izborne šutnje nije dopušteno postavljati nove promidžbene sadržaje poput statusa, video clipova, slika ili komentara, a koji se izravno objavljuju na naslovnicama kao novosti, na privatnim stranicama povezanih privatnih korisnika ili o tome dostavljaju obavijesti na njihove privatne e-mail adrese.
ZAGREB
Američka glazbena diva Denyce Graves nastupila je sinoć sa Zagrebačkom filharmonijom pod ravnanjem maestra Ive Lipanovića na koncertu "Korak u život" u koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog. Koncertom završava ovogodišnja humanitarna akcija "Korak u život", koja već četvrtu godinu zaredom osigurava stipendiranje za visokoškolsko obrazovanje djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi koja nakon stjecanja punoljetnosti izlaze iz domova. Koncert je održan na drugu obljetnicu smrti maestra Vjekoslava Šuteja, koji je utjecao na karijeru Denyce Graves. O važnosti akcije, čiji su sponzori istaknuti hrvatski gospodarstvenici, govorio je njezin inicijator dr. Josip Paladino u ime Rotary kluba Zagreb Kaptol te predsjednik Republike Ivo Josipović. Mezzosopranistica Denyce Graves izvodila je operne arije iz broadwayskih i holivudskih songova iz 20-ih i 30-ih godina prošlog stoljeća te skladbe Georgea Gershwina i Jeromea Kerna te drugih poznatih američkih glazbenika. Nove originalne aranžmane za njezin zagrebački nastup priredio je ugledni američki skladatelj i aranžer John Conahan. U tri godine provođenja akcije Korak u život, u programu stipendiranja je 88 odličnih studenata kojima je tako pružena prilika za korak u život.
ZAGREB
Izložba "Socijalizam i modernost", otvorena sinoć u Muzeju suvremene umjetnosti (MSU), predstavlja umjetnost, kulturu i politiku na području Hrvatske i bivše Jugoslavije od početka 50-ih do sredine 70-ih godina prošloga stoljeća. Četristotinjak izloženih predmeta, od posuda za šećer i dječjih koturaljki do prvih televizora i dječje ilustrirane encikopedije, u širokom spektru i na jednom mjestu predočavaju modernizacijske procese nakon Drugog svjetskog rata. Autorski tim znanstvenika i istraživača, predvođen Ljiljanom Kolešnik, kroz arhitekturu, dizajn, fenomen televizije i pop kulture, pokušao je prikazati kako su "globalno politički okvir hladnoga rata i jugoslavenska verzija socijalizma utjecali na oblikovanje moderne umjetnosti", istaknula je na otvorenju ravnateljica MSU-a Snježana Pintarić. Nakana je potaknuti objektivan razgovor o vremenu između 1950. i 1975., kako bi se o tom razdoblju, važnom za naš kulturni identitet, počelo pričati na objektivniji i analitičniji način, naglasila je autorica Ljiljana Kolešnik. Državna tajnica u Ministarstvu kulture Nina Obuljen i zamjenica zagrebačkog gradonačelnika Jelena Pavičić Vukičević upozorile su na značaj umjetničkih djela i pokreta iz ranih 50-ih, koji su nas, unatoč nametanju socrealizma, svrstali na kartu europske pa i svjetske umjetnosti. Izložba "Socijalizam i modernost" ostat će otvorena do početka veljače iduće godine.
ZAGREB
Krležin roman "Zastave" najvrjednije je što je napisano u hrvatskoj literaturi, rekao je redatelj Georgij Paro na "Književnom petku" u zagrebačkoj Gradskoj knjižnici, gdje je s filmskim scenografom Željkom Senečićem sudjelovao na tribini "Krleža - trideset godina poslije". "'Zastave" Miroslava Krleže još su nepročitane, a u njima se na najbolji način prikazuje hod po trnju hrvatskoga bića, kako pojedinca tako i naroda", rekao je Paro, dodavši da je godinu dana čitao taj roman pripremajući njegovu adaptaciju za kazalište. Govoreći o režiji Krležinih djela, Paro je rekao da kao redatelj nije nikada radio neko djelo ako nije dijelio svjetonazor s autorom. "Morao sam participirati na svoj osoben način s njegovim svijetom", rekao je, prisjetivši se vremena kad je "bio nametan optimizam", a upravo Krležen nihilizam dobro je došao da se "suprostavimo nametnutom optimizmu". Po Parovim riječima iako je Krleža slovio kao čovjek koji nije dopuštao da mu se dira tekst, znao je reći kad bih mu nosio pojedinu adaptaciju - to je vaš cirkus, ja sam svoje napisao. "Davao je redatelju slobodne ruke kod adaptacije teksta i nije se miješao", rekao je. Na početku tribine prikazan je kratki film "Krleža&Zagreb", koji je realizirao Željko Senečić u produkciji Interfilma. Senečić je u prigodi 30. godišnjice Krležine smrti najavio osamdesetminutni film o Krleži koji, kako je rekao, kane ponuditi i Hrvatskoj televiziji. Senečić smatra kako bi na televiziju trebalo vratiti Krležu da se čuje prava rečenica, koju su ljudi zaboravili.
DUBROVNIK
"Dubrovnik pod opsadom" naziv je izložbe fotografija autora prof. dr. Antuna Ničetića, koja je otvorena na Sveučilištu u Dubrovniku. Tom izložbom dubrovačko sveučilište pridonosi obilježavanju 20. obljetnice srpsko -crnogorskog napada na Dubrovnik. Izloženo je 105 fotografija koje podsjećaju na najteže trenutke u dubrovačkoj povijesti, među kojima su i fotografije napada na Srđ 6. prosinca 1991., potom fotografije palača koje su izgorjele toga prosinačkog dana, brojnih srušenih krovova, te druge snimke oštećenja spomenika i drugih stradanja grada Dubrovnika. Kako je istaknuo autor Ničetić, izložba je posvećena tridesetorici studenata Pomorskog fakulteta u Dubrovniku koji su svoje živote položili u obrani grada. Izložbu je otvorio tajnik Sveučilišta u Dubrovniku Dalibor Ivušić.