FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Uz Svjetski dana osoba s invaliditetom: 280 propisa, a problemi isti

ZAGREB, 2. prosinca 2011. (Hina) - Hrvatska je potpisnica svih najvažnijih međunarodnih dokumenata o pravima osoba s invaliditetom čija su prava regulirana kroz 280 različitih propisa, no i dalje se javljaju brojni problemi kada ih treba pretočiti u svakodnevni život, ocijenili su danas u povodu Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, 3. prosinca, predstavnici Koalicije za život u zajednici koja okuplja osam udruga.

"Kad pogledamo papirologiju onda je naš život idealan, ali kad se to želi pretočiti u život nailazimo na brojne probleme", upozorila je na konferenciji za novinare predsjednica Udruge za promicanje istih mogućnosti Mirjana Dobranović.

Kao posljednji primjer navela je novi Zakon o socijalnoj skrbi koji je, regulirajući pravo na naknadu mladima do prvog zapošljavanja na novi način, doveo do toga da su su mlade osobe, koje su u lipnju završile obrazovanje, u zrakopraznom prostoru jer je neizvjesno kada će im i tko isplatiti 350 kuna koji su im barem neka pomoć do pronalaženja posla.

U Koaliciji nisu zadovoljni dosadašnjim radom krovne udruge - Saveza osoba s invaliditetom Hrvatske, jer ga vode osobe koje nisu i same osobe s invaliditetom, no pozdravljaju najave o namjeri osnivanja samostalnog ministarstva socijalne skrbi.

Inače, osam udruga koja su uključene u Koaliciju okupile su se oko dokumenta Platforma 19, kojim traže punu primjenu članka 19 Konvencije o pravima osoba s invaliditetom i njihovo ravnopravno uključivanje u društvo. Smatraju da su te osobe marginalizirane i isključene iz zajednice, bez odgovarajuće materijalne i druge potpore za neovisan život.

Ističu kako u Hrvatskoj osam tisuća osoba živi u institucijama socijalne skrbi, segregirane od društva i zajednice, pa Koalicija zahtijeva od politike da radi na razvoju službe potpore u zajednici kako bi se konačno zaustavila praksa smještaja u institucije.

Svoj primjer ispričala je predsjednica udruge Udruge za samozastupanje Senada Halilčević koja se, kao osoba s intelektualnih poteškoćama, nakon sedam i pol godina provedenih u instituciji uspjela izboriti za život u zajednici putem Udruge za promicanje inkluzije. Sljedeći joj je korak izlazak iz programa inkluzije, ali kaže da koliko god se tome veseli toliko i strahuje jer joj država ne daje nadu da će joj pružiti potrebnu podršku.

"Država je ostala 'gluha i slijepa' na potrebe osoba s invaliditetom, a potpore nema jer mnoge udruge vode osobe koje nisu invalidi i situaciju iskorištavaju da bi napravili nešto za sebe", ustvrdila je predsjednica Hrvatske udruge gluhoslijepih osoba Dodir Sanja Tarczay.

Koalicija je dosad održala niz sastanaka s parlamentarnih strankama a, kako kažu, i u idućoj će godini nastaviti podsjećati političare na njihova obećanja, a tijela državne uprave na njihove zakonske obveze.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙