Dow Jones indeks prošloga je tjedna pao 2,9 posto, na 11.796 bodova, dok je S&P 500 potonuo 3,8 posto, na 1.215 bodova, a Nasdaq indeks 4 posto, na 2.572 boda.
Oštar pad cijena dionica posljedica je strahovanja ulagača od širenja dužničke krize u eurozoni jer smjena vlada u Italiji i Grčkoj nije dovoljna da bi uvjerila tržište da se situacija kreće na bolje.
Tim više što se lideri najjačih članica eurozone, Njemačke i Francuske, razlikuju u stavovima o načinu povećanja europskog fonda za financijsku stabilizaciju (EFSF) i ulozi Europske središnje banke u suzbijanju krize.
Zbog toga su prošloga tjedna prinosi na obveznice Italije i Španjolske dosegnuli kritičnu razinu od 7 posto, koja se smatra dugoročno neodrživim troškom financiranja. Premda ne tako visoko, porasli su i prinosi na francuski državni dug.
U posljednje se vrijeme uobičajilo da rast prinosa na europske obveznice izaziva oštar pad cijena dionica na svjetskim burzama, pa će i ovoga tjedna u fokusu ulagača biti vijesti s europskog tržišta obveznica.
Posljednjih dana pozornost ulagača privlače ne samo obveznice Italije, Španjolske i Francuske, nego i Njemačke, koje su se dosad smatrale najsigurnijima.
„Posljednjih dana zabrinutost izaziva i prodaja njemačkih obveznica od strane azijskih investitora. Dosad su se njemačke obveznice, kao i američke, smatrale sigurnim utočištem za kapital, a ako se rasprodaja nastavi, mogao bi zavladati strah da će slična sudbina zadesiti i američke obveznice“, kaže Chuck Retzky, direktor u tvrtki Mizuho Securities.
Tim više što u srijedu u ponoć istječe rok do kojega bi 12-člani savjet Kongresa, u kojemu su predstavnici republikanaca i demokrata, trebao postići dogovor o smanjenju rashoda i povećanju poreza kako bi se srezao golemi proračunski deficit SAD-a.
U slučaju da se dogovor ne postigne, automatski bi nastupilo smanjenje niza proračunskih stavaka, što bi, plaše se ulagači, moglo naštetiti ionako krhkom oporavku američkog gospodarstva.
No, ima i optimističnih analitičara.
„Ako savjet dogovori plan za smanjenje proračunskog deficita i ako se postigne napredak u rješavanju europske dužničke krize, to bi mogao biti temelj za snažan rast cijena dionica do kraja godine koji bi iznenadio i najveće optimiste“, kaže Randy Frederick, direktor u tvrtki Schwab.
Pritom kao pozitivan poticaj ističe i niz boljih nego što se očekivalo makroekonomskih podataka, koji pokazuju da američkom gospodarstvu ne prijeti recesija, za razliku od gospodarstva eurozone.
Ovoga će tjedna, stoga, u fokusu ulagači biti izvješća o bruto domaćem proizvodu SAD-a u trećem tromjesečju, narudžbama trajnih proizvoda, kao i prodaji kuća.
U četvrtak se, pak, na Wall Streetu ne radi zbog Dana zahvalnosti.