"Vrijeme je bitan čimbenik, a odgoda potrebnih mjera izaziva stagnaciju u kojoj se ionako zabrinjavajući položaj naše države na financijskim tržištima može dodatno pogoršati", izjavio je u srijedu novinarima Tuerk, govoreći o interventnim mjerama konsolidacije državnog proračuna za iduću godinu.
O tome među političkim strankama i vodećim sindikatima još nema dogovora, a premijer Borut Pahor za četvrtak je najavio nove konzultacije kako bi mjere bile bile usvojene još prije kraja ove godine.
Predsjednik Tuerk je u svom istupu u srijedu pozvao na osiguranje potrebnog konsenzusa između sindikata i političkih stranaka, dodajući da bi mjere koje je predložila vlada Boruta Pahora u odlasku bile signal međunarodnom tržištu kapitala kako će Slovenija u dolazećem razdoblju smanjiti proračunski manjak i izvesti strukturne reforme.
Tuerk je naglasio da predizborna situacija ne bi smjela biti razlog za odgađanje potvrde interventnih mjera štednje od 300 milijuna eura u idućoj godini.
Za mjere čija je okosnica u zamrzavanju mirovina, plaća javnih službenika i socijalnih transfera do sada, zbog stajališta sindikata i nesklonosti stranaka da na njih pristanu nekoliko tjedana prije prijevremenih izbora, nije bilo razumijevanja iako je premijer Pahor naglašavao da ih treba prihvatiti najkasnije do Božića.
Situaciju oko donošenja spomenutih mjera dramatično je pogoršala prošlotjedna dužnička kriza u Italiji, kad su i kamate na slovenske državne obveznice s desetogodišnjim dospijećem prešle psihološku granicu od sedam posto i trenutačno iznose 7,27 posto te pogoršavaju uvjete zaduživanja i servisiranja postojećeg duga.
Iako se isprva rast kamata na slovenske euroobveznice tumačio općom krizom u eurozoni, posebno u Italiji kao jakoj trgovačkoj partnerici, te većim talijanskim bankama koje djeluju i u Sloveniji, kamate na slovenske obveznice nisu pale kao u talijanskom slučaju nakon imenovanja mandatara za sastav nove talijanske vlade. Slovenski mediji navode da je razlog i u tome što Europska komisija neće kao u talijanskom slučaju otkupljivati slovenske državne obveznice na sekundarnom tržištu, nego od Ljubljane očekuje dodatne mjere konsolidacije.
Slovenski ministar za financije i gospodarstvo Mitja Gaspari izjavio je u utorak na konferenciji za novinare da su mjere fiskalne konsolidacije što ih predlaže vlada koja vodi tekuće poslove nužne. Gaspari je, aludirajući na stanje u Italiji, rekao da je u jednoj susjednoj državi nakon dramatičnog porasta kamata na njene obveznice "prihvaćeno ono što se prije dva mjeseca činilo znanstvenom fantastikom", te da je zato bolje da i Slovenija što prije prihvati potrebne mjere fiskalne konsolidacije.