Merkel je kao nacionalnu sramotu opisala postojanje neonacističke ćelije čiji su pripadnici sada osumnjičeni za ubojstvo najmanje devetero useljenika od 2000. do 2007. godine, osam Turaka i jednog Grka, te jedne policajke.
Ćelija je otkrivena slučajno što je potaknulo bojazni da su tajne službe potcijenile prijetnju krajnje desnice i uslijed nepouzdanih doušnika s desničarske scene nisu obraćale pozornost na nju. Policija sada ponovno otvara sve neriješene slučajeve s mogućim rasističkim motivima od 1998. godine. Slučaj je također potaknuo i pozive na obnovu nastojanja da se zabrani krajnje desna Nacionalna demokratska stranka (NPD).
Kancelarkini demokršćani (CDU) na kongresu u Leipzigu jednoglasno su u utorak glasovali za oštrije djelovanje protiv, kako je stranka ocijenila, "ozbiljne, brutalne prijetnje našem demokratskom životu". CDU je od vlade zatražio da "pojača borbu protiv desničarskog ekstremizma" i "utvrdi li najnoviji događaji pružaju osnovu za zabranu NPD-a".
Prethodni pokušaj 2003. da se zabrani NPD propao je, nakon što su doušnici korišteni kao svjedoci. NPD je radikalniji od populističkih, protususljeničkih stranaka u Nizozemskoj, Belgiji Austriji i Švedskoj, ima zastupnike u dvije regionalne skupštine te je prošle godine dobio 1,06 milijuna eura iz sredstava poreznih obveznika.