Raspoloženje izaslanika na stranačkom skupu u Leipzigu seže od trijumfalizma zbog gospodarske snage Njemačke do samozadovoljstva i slijepe vjere u sposobnost Berlina da zaštititi Njemačku, prenose agencije.
Merkel je prvog dana kongresa u ponedjeljak upozorila da se Europa suočava s "najtežim vremenima od Drugoga svjetskog rata". No, to nije stiglo do ušiju onih koji su je slušali u dvorani, kao ni do njemačkih medija. Većina medija bavila se domaćim pitanjima - minimalnom plaćom, skrbi za djecu i školstvom.
"Mi plešemo na vulkanu", rekao je Oswald Metzger, izaslanik CDU-a iz Baden-Wuerttemberga i zamjenik predsjednika stranačkog tijela zaduženog za gospodarstvo.
"Brojni ljudi ovdje u Leipzigu izgubili su kontakt s realnim gospodarstvom i ne razumiju krizu eura, kao ni rizike s kojima smo suočeni", dodao je.
Podaci objavljeni u utorak pokazuju da je njemačko gospodarstvo u trećem kvartalu poraslo za 0,5 posto. Nezaposlenost je pala na najnižu razinu od ujedinjenja Njemačke 1990., a male i srednje tvrtke na kojima se temelji njemačko gospodarstvo bilježe snažne narudžbe.
Mnogi kažu da se još ne suočavaju s krizom koja teško pogađa Grčku, Portugal, Italiju i Španjolsku.
Taj osjećaj neranjivosti izvire iz načina na koji se Njemačka obranila od svjetske financijske krize. Nakon 2009. i najoštrijeg gospodarskog pada poslije Drugoga svjetskog rata, gospodarstvo je naglo skočilo 2010. na krilima snažnoga izvoza i vladinih subvencija koje su obeshrabrivale otpuštanje radnika.
"Njemačka uvijek izlazi iz krize jednostavno zato što ima sposobne vođe", rekla je Eva Maria Meister, socijalna radnica koja se brine o problematičnim tinejdžerima u Potsdamu. "Merkel je uvijek u pravu. Jednostavno je tako", istaknula je.