"Kancelarka sam svih, i vaša sam kancelarka", istaknula je Merkel u govoru u njemačkom ministarstvu vanjskih poslova, obraćajući se oko 3 milijuna Turaka i osoba turskog podrijetla koji žive na teritoriju Njemačke (700.000 ih ima državljanstvo).
"Kao što je rekao Erdogan, Njemačka i Turska imaju dugu zajedničku povijest", rekla je Merkel.
Turski premijer Recep Tayyip Erdogan, koji je prethodno istaknuo da njemačko-tursko prijateljstvo nije počelo 30. listopada 1961., kada je potpisan ugovor o uvozu radne snage, već puno prije, u vrijeme Otomanskog Carstva.
Turci i njihovi potomci jesu "sastavni dio Njemačke", kazala je Merkel, podsjetivši na "brojne primjere uspješne integracije".
"No rekla bih da to još nije dovoljno i da ima i problema", priznala je, podsjetivši da se stupanj naobrazbe strane populacije "popravio u zadnjih deset godina, ali njime još ne možemo biti zadovoljni".
"Njemačka za Turke više nije strana zemlja", rekao je pak Erdogan, dodavši na njemačkom "zajedno smo" i ispričavši se odmah što njegov "njemački nije dobar".
Turski premijer je još jednom pozvao Njemačku da podupre kandidaturu njegove zemlje za članstvo u Europskoj uniji. "Kažem to uime mog naroda, računamo da će Njemačka biti na našoj strani", kazao je.
Njemačka, poput Francuske, zagovara "povlašteno partnerstvo" Turske i EU-a, što Ankara ne prihvaća.
Merkel nije govorila o Europi, ali je izrazila potporu Turskoj u njezinoj borbi s terorizmom. EU će ipak biti na dnevnom redu radnog ručka dvoje šefova vlada.