FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Počeli 4. dani pasivne kuće

ZAGREB, 4. studenog 2011. (Hina) - Trodnevni međunarodni stručni skup pod nazivom "4. dani pasivne kuće u Hrvatskoj" danas je započeo na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu gdje su se okupili brojni stručnjaci s područja energetske učinkovitosti zgrada iz Hrvatske, Njemačke, Austrije, Kanade, Poljske, Slovenije, BiH i drugih zemalja.

Tijekom Dana pasivne kuće u Zagrebu sudionicima će se putem skypeja obratiti i autor energetskog modela pasivne kuće, njemački fizičar Wolfgang Feist iz Darmstadta gdje je 1990. sagrađena prva pasivna stambena zgrada.

U Njemačkoj se danas pasivne kuće grade kao standardne, a EU Direktiva o energetskim svojstvima zgrada (EPBD) i u Hrvatskoj se dobro implementira, ocijenio je Ljubomir Miščević, profesor na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu, u uvodnom izlaganju.

Također je naglasio da je energetska sanacija zgrada, kako bi se postigao 'faktor 10', odnosno obnova zgrada tako da troše i do 10 puta manje energije za zagrijavanje, u ovom trenutku puno veći izazov čak i od gradnje novih niskoenergetskih i pasivnih kuća.

"Za energetsku sanaciju zgrada Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva izdvojit će 35 milijuna kuna putem pilot projekta kojeg pripremamo u suradnji sa zagrebačkim Arhitektonskim fakultetom", najavila je Borka Bobovec, ravnateljica Uprave za stanovanje i komunalno gospodarstvo MZOPUG. Taj novac, rekla je, namjeravaju utrošiti za sanaciju oko 50.000 stambenih jedinica.

Podršku energetskoj efikasnosti i održivosti daje i Grad Zagreb kroz provođenje Akcijskog plana energetski održivog razvitka Zagreba, kazala je pročelnica zagrebačkog Gradskog ureda za strategijsko planiranje Jadranka Veselić Bruvo izražavajući uvjerenje da će kroz zajedničku suradnju brže ostvariti zacrtane ciljeve energetske politike.

Sudionici skupa danas su se mogli upoznati s projektom zgrade u Nacionalnom parku British Columbia s LEED Platinum certifikatom za okoliš i načinima kako su iskoristili toplinu oceana, energiju sunca i kišnicu. O projektu je govorio arhitekt Peter Levar iz Vancouvera rekavši da su 61 posto smanjili potrošnju pitke vode, a 20 posto potreba zgrade za energijom zadovoljili su kroz fotonaponski sustav.

Bečki inženjer Alexander Lehmden je govorio o projektu "Brickhouse 2020", a inženjer Marko Umberger iz Slovenije pohvalio se obnovom Mercatorovih trgovačkih centara u niskoenergetskom standardu.

Tijekom Dana pasivne kuće u Hrvatskoj bit će riječi i o hrvatskim iskustvima u gradnji pasivnih i niskoenergetskih kuća na Krku, u Koprivnici, u Stupniku, Čazmi, o certifikaciji pasivnih kuća u EU i Hrvatskoj, a organizirano je i više radionica te stručni obilasci niskoenergetskih kuća u zagrebačkoj okolici.

Skup, koji se održava pod visokim pokroviteljstvom predsjednika RH Ive Josipovića, danas je pozdravio i dekan Arhitektonskog fakulteta Boris Koružnjak.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙