BOGDANOVCI
U spomen na 59 žrtava agresije bivše JNA i srpskih paravojnih postrojbi 1991. godine na Bogdanovce, danas je na mjesnom groblju otkriveno spomen-obilježje. U nazočnosti velikog broja članova obitelji i rodbine poginulih i nestalih Bogdanovčana, visokih državnih dužnosnika i županijskih i lokalnih čelnika, otkrile su ga kćerka poginulog hrvatskog branitelja Rebeka Krasnići i predsjednica Vlade Jadranka Kosor. Spomen obilježje za žrtve, ekshumirane u Bogdanovcima iz tri masovne grobnice i niza pojedinačnih grobnih mjesta, rad je akademskog kipra Slavomira Drinkovića. U prigodnom govoru Jadranka Kosor navela je kako je na popisu zatočenih i nestalih u Domovinskom ratu još 999 osoba, od kojih 446 s područja Vukovarsko-srijemske županije. "Nulta točka svih razgovora sa susjednom Srbijom je pitanje zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja i civila. Tražimo i imamo pravo tražiti istinu o njima", kazala je Kosor, dodajući kako se "ključ za pronalazak istine o svima onima koje tražimo nalazi u arhivima neprijateljske JNA". Izaslanik Predsjednika Republike Ive Josipovića, brigadni general Ivan Jurić podsjetio je kako su Bogdanovci tijekom opsade Vukovara 1991. bili jedina veza opkoljenog grada sa svijetom, dodajući kako će to mjesto ostati zapamćeno kao "groblje neprijateljskih oklopa". Nazočnima se u ime Hrvatskog sabora obratio saborski zastupnik Petar Mlinarić, koji je ocijenio kako se o hrabroj obrani Bogdanovčana tek trebaju ispisati stranice povijesti. Također je poručio kako Hrvatska neće odustati od kažnjavanja krivaca za ratne zločine nad hrvatskim građanima u Domovinskom ratu.
VARAŽDIN
U Varaždinu je u tijeku drugi krug prijevremenih izbora za gradonačelnika i njegova dva zamjenika, u kojemu građani biraju između dvojice kandidata, HNS-SDP-HSU-ovog Gorana Habuša i nezavisnog kandidata Zlatka Horvata. Do 10 sati na biračka je mjesta izašlo 11,36 posto ukupnog broja birača, nešto malo više nego u istom razdoblju u prvom krugu, izvijestio je u varaždinskoj Gradskoj vijećnici predsjednik Gradskog izbornog povjerenstva Alan Pretković. "U 7 sati otvoreno je 48 biračkih mjesta, a do 10 sati je glasovanju pristupilo 4685, odnosno 11,36 posto od ukupno 41.250 upisanih birača. U prvom je krugu do 10 sati glasovalo 9,47 posto, odnosno 3905 birača", rekao je Pretković te dodao da dosad nije bilo dojava o kakvim problemima na biralištima. Birališta će biti zatvorena u 19 sati, a prvi relevantniji podaci očekuju se nakon 21 sat. HNS-SDP-HSU-ov kandidat za gradonačelnika Goran Habuš i kandidati za njegove zamjenike Natalija Martinčević i Vjeran Radelić u prvom su krugu osvojili 43,87 posto, a nezavisni kandidat Zlatko Horvat i kandidati za njegove zamjenike Stjepan Talan i Valentin Sabolić - 22,93 posto glasova birača koji su izašli na izbore. Na izbore u prvom krugu izašlo je 37,94 posto od ukupno 41.256 birača s pravom glasa prema popisu birača i dodatno zaprimljenim potvrdama Ureda državne uprave. Prijevremeni izbori za varaždinskog gradonačelnika raspisani su nakon što je Ivan Čehok u srpnju podnio ostavku na dužnost gradonačelnika. Učinio je to iz istražnog pritvora u Remetincu gdje je bio zadržan zbog sumnji da je sudjelovao u malverzacijama kojima je Grad Varaždin oštećen za višemiljunski iznos.
ZDENCI
Predsjednik Hrvatske seljačke stranke Josip Friščić izjavio je na motivacijskom skupu HSS-a za četvrtu izbornu jedinicu u Zdencima kako u pokretanju istrage protiv Hrvatske demokratske zajednice ne vidi šansu za bolji uspjeh HSS-a na izborima. „Ja ne spadam u one koji da bi jačali sebe ili svoju šansu vide ako se pri susjedu nešto loše dogodi. HDZ je po članstvu najjača politička stranka u Hrvatskoj. Sigurno da im nije lako, ali imali su oni i do sada teške situacije, da su im odlazili predsjednici, da su im premijeri odlazili i formirali nove opcije, međutim HDZ je uvijek opstao nakon toga. Ne očekujem da će im to doprinijeti jačanju snage, sigurno je da će to imati posljedice, ali činjenica je da na političkoj sceni mora postojati određena ravnoteža,“ rekao je Friščić. Naglasio je kako nije dobro što se neki već počinju radovati dvotrećinskoj pobjedi jedne opcije. „To je onda opet jednostranačje i to nije dobro za Hrvatsku bez obzira o kojoj se opciji radilo“ ocijenio je predsjednik HSS-a. U Slavoniji HSS, rekao je Josip Friščić, ima specifičnog političkog protivnika koji Slavoniju poziva da se inati i da ne priznaje Zagreb što, naglasio je, nije dobro i HSS to neće dopustiti. „Pa zar ste vi Slavonci zaboravili tko je bio Branimir Glavaš 90. godine, tko je u jednom danu smijenio direktore 28 firmi koje su poslije sve završile u stečaju i likvidaciji. I sad takvi pitaju tko je ugasio svijetlo. Nama su znali prigovarati da nismo znali reagirati kada su bili prosvjedi, svemu tome treba dati ime i prezime. Prosvjede je financirao HDSSB jer je htio srušiti ministra poljoprivrede Pankretića, na taj način potjerati HSS da izađe iz vlade, srušiti vladu jer je njima onda netko obećao da Glavaš neće biti osuđen. To je njihov pogled na Hrvatsku“, kazao je Friščić.
ZAGREB
Posadu devetometarskog glisera, koji je prošle noći potonuo kod Suska, iz mora je spasio ribar Vlado Lončarić sa svojim gliserom sa Suska, kaže se u priopćenju iz Ministarstva mora. Nacionalna središnjica za usklađivanje traganja i spašavanja na moru zaprimila je noćas u 1 sat poziv u pomoć preko Centra 112 da gliser „Aneri“ s pet članova posade ima prodor mora te da tone 2,5 nautičke milje sjeverozapadno od otoka Suska. Sve članove posade, koji su bili u ribolovu, iz mora je spasio ribar Vlado Lončarić sa svojim gliserom sa Suska, a potom su prekrcani na policijsko plovilo P-113 koje je došlo iz Lošinja, te su oko 2,30 sati malo pothlađeni prevezeni u Mali Lošinj. Nakon prodora mora, članovi posade su upućeni da ispale signalnu raketu, a nakon 15 minuta od poziva u pomoć veza se prekinula, gliser je potonuo na dubini od 40 metara sa 100 litara dizel goriva, a posada je završila u moru. Gliser registarske oznake PU 1081 je duljine 9 metara, a voditelj te brodice i vlasnik je Slobodan Car iz Pule (47). Prema njegovoj izjavi, u trenutku prodora mora posada je spavala, a jedan član posade koji je dežurao vidio je da je naplavljena strojarnica. Posada je pokušala izbaciti vodu, no bez uspjeha, a kada su počeli tonuti uzeli su bokobrane jer nisu mogli do pojasa za spašavanje i tako se održali u moru. Ispostava Mali Lošinj obavlja očevid ove pomorske nesreće, kaže se u priopćenju glasnogovornice Ministarstva mora, prometa i infrastrukture Marine Halužan.
ZAGREB
U moru oko četiri nautičke milje zapadno od Mljeta pronađeno je tijelo jednog od, kako se pretpostavlja, članova turske posade trgovačkog broda nestalih nakon što se brod sudario s trajektom kod Drača 19. listopada i potonuo, priopćeno je danas iz Ministarstva mora. Tijelo je jučer našla i podigla iz mora posada putničkog broda „MSC Opera“ i o tome izvijestila hrvatsku Nacionalnu središnjicu za usklađivanje traganja i spašavanja na moru. S obzirom na to da je tijelo pronađeno u hrvatskim teritorijalnim vodama, oko 18 sati preuzeo ga je brod „Danče“ Lučke kapetanije Dubrovnik te ga prevezao u Dubrovnik, dok je brod na kružnom putovanju „MSC Opera“ nastavio plovidbu prema Veneciji. Najvjerojatnije se radi o muškoj osobi, a tijelo je u stanju koje ukazuje da se nalazi više dana u moru. Pretpostavka je da se radi o jednom od nestalih pomoraca s trgovačkog broda "Reina I" na kojemu je bila turska posada od 10 članova. Prilikom sudara s trajektom „Ankara“, na kojemu nije bilo ozlijeđenih, trgovački brod je potonuo, dva člana posade su preživjela a osam je nestalo. O pronalasku tijela obaviještena je Nacionalna središnjica za usklađivanje traganja i spašavanja u Ankari, kaže se u priopćenju glasnogovornice Ministarstva mora, prometa i infrastrukture Marine Halužan.