Londonski indeks Ftse ojačao je 1,22 posto, na 5.450 bodova, frankfurtski DAX za 1,99 posto, na 5.881 bod, a pariški CAC za 1,52 posto, na 3.130 bodova.
Iako ulagači priželjkuju da europski čelnici postignu napredak u smjeru sveobuhvatnog plana za ublažavanje dužničke krize na nedjeljnom summitu, Francuska i Njemačka poručile su da odluka neće biti donesena prije drugog summita koji će se održati iduće srijede.
"Teško je biti ulagač jer u potpunosti ovisimo o ishodu političkih odluka koje se ne donose isključivo iz ekonomskih razloga", kazao je Andy Lynch, fond menadžer u Schroedersu. "Svi čekaju da vide može li Europa skrpati sporazum, a sljedeće je pitanje hoće li on biti održiv".
Osim dužničke krize u eurozoni ulagače također brine slabi gospodarski rast u vodećim gospodarstvima, uključujući i SAD.
Bankovne dionice među najvećim su dobitnicima zbog optimizma da će čelnici EU-a postići dogovor o dokapitalizaciji banaka, iako postoje razmimoilaženja u stavovima Njemačke i Francske o modalitetima povećanja kreditnih kapaciteta Europskog fonda za financijsku stabilnost (EFSF).
Dionice u europskom bankovnom sektoru u prosjeku su bile na dobitku od 1,4 posto. Od najvećih dobitnika isticale su se francuska banka BNP Paribas i talijanski UniCredit, sa skokom cijena dionica od 2,4 i 4,0 posto.
"Bankovne dionice jačaju, poglavito talijanske, samo zato što su jučer imale buran dan. Mislim da će ulagači polako zaključiti pozicije s obzirom na vikend", kazao je Colin McLean, izvršni direktor u SVM Asset Managementu.
Europski indeksi ipak su na putu da okončaju ovaj tjedan u minusu, s obzirom na to da njihovi skokovi i padovi posljednjih dana ovise o stupnju optimizma u vezi rješenja za dužničku krizu, a stratezi očekuju da će se takav obrazac zadržati do konačne objave plana.
Indeks Tokijske burze Nikkei kliznuo je 0,04 posto, završivši ovotjedno trgovanje na razini od 8.678 bodova.