Indeks londonske burze FTSE ojačao je 1,1 posto na 5.468 bodova, indeks frankfurtske burze za 1,3 posto na 5.952 boda, a pariški CAC za 0,8 posto na 3.166 bodova.
Optimizam je potpirilo izvješće da su Francuska i Njemačka dogovorile plan za povećanje zajmodavnih kapaciteta europskog kriznog fonda na 2.000 milijardi eura.
U srijedu su dva viša dužnosnika Europske unije opovrgnula napise o francusko-njemačkom dogovoru.
"Zanimljivo je da unatoč demantiju tržište i dalje želi jačati, što odražava uvjerenje da se ipak nešto sprema", kazao je Jeremy Batstone-Carr, strateg u tvrtki Charles Stanley.
„Vidjet ćemo veće oscilacije na tržištu do nedjelje kada se održava summit EU-a", procijenio je.
Dobitnike je predvodio bankovni sektor, u prosjeku na dobitku 1,9 posto. Pritom je francuski div BNP Paribas dobio na vrijednosti 4,6 a Deutsche Bank 5,4 posto.
Sektoru su dodatnu potporu pružili i bolji od očekivanja rezultati američkih banaka, kao je Bank of America, čije su dionice oštro porasle u utorak.
Španjolske dionice uglavnom su ojačale, nakon što je optimizam diljem Europe pomogao neutralizirati snižavanje kreditnog rejtinga zemlje.
Moody's je snizio španjolski kreditini rejting na 'A1', s 'Aa2', rekavši da se nije pojavilo vjerodostojno rješenje za trenutnu dužničku krizu i da će "u svakom slučaju biti potrebno vrijeme da se u cijelosti obnovi povjerenje u političku koheziju regije i potpun oporavak izgleda za rast".
Španjolske banke Banco Santander i BBVA ojačale su za 0,7 i 1,1 posto.
Među gubitnicima izdvajao se tehnološki sektor, nakon što je Apple zapanjio Wall Streetu lošijim od očekivanja rezultatima po prvi put u mnogo godina. Krivnju je pripisao glasinama da se očekuje novi iPhone, što je u tromjesečju do rujna odvratilo potrošače od kupnje postojećeg modela, naštetivši potražnji.
U takvom je okruženju proizvođač čipova ARM oslabio 1,5 posto.
Indeks tokijske burze Nikkei zaključio je trgovinu u plusu 0,4 posto, na 8.772 boda.