Zbornik, objavljen u nakladi Hrvatskog instituta za povijest i splitske udruge Benedikt, izradilo je, kako je rečeno, osam povjesničara. Prof. dr. Vladimir Geiger, voditelj projekta, istaknuo je kako dokumenti objavljeni u zborniku dokazuju da su partizansko-komunističke vlasti u Dalmaciji provodile „masovnu i sustavnu likvidaciju i zločine nad neprijateljima ili pretpostavljenim neprijateljima, i to po naredbi najviših partijskih i vojnih vlasti“.
Masovni zločini se ne mogu smatrati pojedinačnim izgredima, rekao je Geiger, ustvrdivši kako još postoji „dogma o nepogrješivosti Josipa Broza Tita te da on nije odgovoran za zločine“.
„Tito se nalazio na vrhu piramide vojne i civilne vlasti. U njegovim je rukama bila moć i mogao je odlučivati o svemu i tu treba tražiti Titovu odgovornost“, kazao je Geiger.
Po njegovim riječima jedan od Ozninih dokumenata iz siječnja 1945. izvješćuje da su iz zatvora u Splitu kamionima odvezeni zarobljenici s obrazloženjem da se odvoze u vojsku, ali oni su likvidirani. Po tom dokumentu skupinu zarobljenika u Drnišu partizani su likvidirali i bacili u jamu, a u Dubrovniku je „jedinica narodne obrane klala zarobljenike“.
Prof. Zdenko Radeljić, koji je sudjelovao u objavljivanju zbornika, istaknuo je kako u Državnom arhivu u Splitu postoji nekoliko tisuća, pretežito Ozninih, dokumenata, u kojima se navode kako i gdje je koji od zarobljenika likvidiran te njegovo ime i prezime.
„Partizanske i komunističke vlasti imale su 'crnu knjigu', a osobe koje su bile na popisima u toj knjizi likvidirane su, a njihova imovina konfiscirana“, kazao je prof. Tomislav Đonlić.
Ravnateljica Hrvatskog instituta za povijest dr. Jasna Turkalj je rekla kako će taj institut nastaviti sustavno istraživati stradanja u Drugom svjetskom ratu i poraću te da će uskoro biti objavljen popis svih do sada poznatih stradalnika.
Predstavljači su više puta istaknuli kako je zbornik vrlo bitan jer se u njemu prvi put objavljuju dokumenti koji svjedoče o masovnim likvidacijama što su ih činile partizanske i komunističke vlasti potkraj Drugoga svjetskog rata i u poraću.