Euro je tako tijekom dana oslabio oko 0,5 posto, na 1,3284 dolara. Ranije je nakratko dosegnuo 1,3399 dolara, najvišu razinu u današnjem trgovanju.
Ojačao je pak prema švicarskom franku, nakratko dosegnuvši najvišu razinu u četiri mjeseca od 1,2430 franka, nakon čega je umanjio dobitke.
Dolar je oslabio prema jenu i njime se trgovalo po 76,67 jena.
Funta je pak zabilježila najnižu razinu prema dolaru u 14 mjeseci, od 1,5270 dolara, nakon što je britanska središnja banka najavila ponovno pokretanje programa otkupa imovine s ciljem podupiranja posrnulog gospodarstva.
Neki ulagači spremili su se za oporavak eura i druge rizičnije imovine i valuta s višim prinosom u slučaju da ECB odluči poduprijeti gospodarstvo.
Bančina je odluka daleko od onog što se očekivalo. Kamatne stope zasad se neće mijenjati i ostaju u visini 1,5 posto.
"U ozračju obilježenom rastućim pesimizmom i prijetnjom stabilnosti eurozone, neki vid poticaja bio bi od pomoći. Prognoze za euro negativne su i u takvoj situaciji dolar jača", kazao je Neil Mellor, valutni strateg pri Bank of New York Mellon.
Euro je ranije nakratko poskočio na najvišu razinu u današnjoj trgovini nakon što je predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso sugerirao članicama EU-a da koordinirano dokapitaliziraju banke.
Pozivi ECB-u da snizi kamatne stope učestali su u posljednje vrijeme uslijed daljnjeg pogoršanja stanja u gospodarstvu eurozone i slabljenja povjerenja u banke zbog straha od grčkog bankrota. Trgovci kažu da su izgledi za smanjenjem kamatnih stopa u idućem mjesecu ojačali i da će vjerojatno zbog toga euro ostati pod pritiskom.