Londonski Ftse indeks oslabio je 0,42 posto, na 5.341 bod, frankfurtski indeks DAX za jedan posto, na 5.515 bodova, a pariški CAC za 1,15 posto, na 2.949 bodova.
Američka središnja banka Fed će vjerojatno u svom obvezničkom portfelju, vrijednom 2.800 milijardi dolara, povećati udio obveznica s duljim rokom dospijeća i time potaknuti pad troškova dugoročnog zaduživanja.
Najizglednije mjere američke središnje banke bit će usmjerene pokretanju posustalog gospodarskog oporavka u SAD-u. Ipak, ulagači u dionice odlučili su se za veći oprez u očekivanju ishoda sastanka.
Uteg burzovnim indeksima od početka su godine zabrinutosti u vezi gospodarskog rasta i bojazni od širenja dužničke krize u eurozoni.
"Tržište očekuje da će Fed izaći s nekim novim planovima za poticanje gospodarstva. Ulagači će biti izuzetno razočarani ako Fed ne objavi plan restrukturiranja obvezničkog portfelja", kazao je Philippe Gijsels, čelnik odjela analize u BNP Paribas Fortis Global Marketsu. "Ako to ipak učini, reakcija tržišta mogla bi biti ograničena budući da je sve već uračunato u cijene".
Dionice automobilske industrije bile su među najvećim gubitnicima, s prosječnim padom cijena dionica u tom sektoru od dva posto, zbog zabrinutosti da će izazovno okruženje u globalnom gospodarstvu naštetiti potražnji za automobilimaa. Dionice PSA Peugeota oslabjele su 3,8 posto, a Volkswagenove za 2,5 posto.
S druge strane, na manjem dobitku bile su dionice tehnoloških kompanija, nakon objave snažnih podataka o prodaji softvera diva te industrije Oraclea.
Indeks Tokijske burze Nikkei ojačao je za 0,23 posto, na 8.741 bod.