"Za težak položaj umirovljenika je kriva aktualna vlast koja je godinama slijepo promatrala i djelom aktivno sudjelovala u pljački umirovljenika i uzimanju od siromašnih i davanju bogatima po modelu 'sto bogatih obitelji u Hrvatskoj'", navodi se u HSP-ovu priopćenju koje je potpisao predsjednik te stranke Daniel Srb.
Ustvrdio je kako podatak da se "godišnje više od 10 milijardi kuna gubi zbog korupcije, od čega četiri milijarde zbog korupcije u javnim nabavama, jasno govori kako bi se smanjenjem ove pošasti i kriminala mogao namaknuti novac za povećanje mirovina".
Hrvatska država, navodi HSP, mora danas donijeti promjene u mirovinskoj i socijalnoj politici jer sutra je već kasno. "Ta kategorija nema vremena za čekanje i hipotetička obećanja, nego konkretne programe pomoći i veće mirovine. Riječ je o osobama treće životne dobi koji su svoju mladost i radnu energiju utkali u ovu zemlju i društvo te živjeli u nadi boljega sutra i života za svoju djecu i nove generacije", stoji u priopćenju te se navodi kako su u velikoj mjeri umirovljenici u tome uspjeli, ali su osjetili i gorčinu nepravedne društvene i političke raspodjele dobara jer su, naglašava HSP, upravo umirovljenici financijski najugroženija kategorija društva.
"Prosječna mirovina od oko dvije tisuće kuna ne može biti dostatna potrebe jednog umirovljenika te nije pošteno da dobivaju svega 40 posto prosječne plaće", navodi HSP u priopćenju i dodaje da postoje ozbiljne zamjerke na trenutačni odnos aktualne vlasti prema ovoj kategoriji ljudi uzme li se u obzir cjelokupna gospodarska situacija i problemi u sustavu socijalne skrbi, ali i zdravstva.
"Hrvatski branitelji su najviše iznijeli teret Domovinskog rata, ali ne smijemo zaboraviti i na ljude treće životne dobi koji su u to vrijeme svojim logističkim djelovanjem i radom omogućili funkcioniranje Hrvatske. U konačnici i njihove mirovine su uvijek bile spremne za hitne intervencije i poznato je kako se još uvijek nije vratio dug umirovljenicima", zaključuje HSP u priopćenju.