Priređivač zbornika Stjepan Šešelj u proslovu piše kako će zbornik radova sa 6. neretvanskih susreta približiti vrijednosti djela i manje znane činjenice iz života hrvatskoga književnika i znanstvenika Nikole Buconjića te da će tekstovi biti povod novom zanimanju za proučavanje i vrjednovanje djela Nikole Buconjića.
U zborniku, između ostalih, prof. Vinko Grubišić piše o Buconjićevu pjesmotvoru "Grof Petar Zrinski i knez Fran Krsto Frankopan", Mate Kovačević o značenju nazivlja "Kršćani", "Rišćani" i "Turci" u Hercegovini prije i poslije ustanka kod Buconjića, fra Andrija Nikić o Hercegovačkom ustanku u Buconjićevu djelu, Šimun Musa o suradnji u mostarskom Obzoru, Antun Lučić o zastupljenosti u antologijama, Željko Raguž o historiografskom radu, Ivica Puljić o Buconjićevu rodoslovlju, Dean Slavić o ustroju i metodičkim postupcima u romanu "Grob do groba", Domagoj Vidović o neumskoj toponimiji te Stjepan Šešelj o Buconjićevu pogledu u užu domovinu BiH.
Šesti neretvanski književni, znanstveni i kulturni susreti održani su od 30. rujna do 2. listopada 2010. u Čapljini, Metkoviću, Pločama, Opuzenu i Neumu.
Na susretima o djelu Nikole Buconjića još su izlagali Pero Pavlović, Marina Kljajo Radić, Ljubo Krmek, Zdenka Leženić, Anela Mateljak i Božica Zoko, a u zbornik su uvršteni i prilozi prof. Vlade Pandžića i Ivana Markešića.
Kao prilog Zborniku objavljena je bibliografija Nikole Buconjića, pjesma "Hrvatska domovina" te spjevovi "Bitka za Krbavsko polje" i "Petar Zrinski i knez Fran Krsto Frankopan", a u dodatku i kronološko izvješće sa 6. neretvanskih susreta.
"Zbornik radova sa 6. neretvanskih književnih, znanstvenih i kulturnih susreta posvećenih hrvatskom književniku, etnografu, folkloristu i historiografu Nikoli Buconjiću" (392 str.) predstavljen je sinoć u Metkoviću, a danas u Pločama.