Ocijenili su da je Europa shvatila da je pogriješila što je dozvolila da se brodogradnja preseli na istok i da radi na tome da se ta proizvodnja vrati u EU te su pozvali sve političke opcije, posebice HDZ i SDP, da se izjasne o pitanju domaće brodogradnje i što bi poduzeli ako privatizacija ne bi uspjela.
Predsjednica Radničkog vijeća Brodogradilišta 3. Maj Nada Jelinić Starčević kazala je da su u službenom dokumentu EU "Mišljenje Europskog gospodarskog i socijalnog odbora o državnim potporama brodogradnji (dodatno mišljenje)", koje je prihvaćeno 13. srpnja ove godine, navedene ocjene i mišljenja koja nisu u skladu s uvjetima koji su dogovoreni za hrvatsku brodogradnju.
U dokumentu se navodi da je brodogradnja EU, od kada je donesen Okvir za EU, prošla promjene koje treba uzeti u obzir pri izradi novih odredaba.
Također se u dokumentu navodi i da se "dok je prosječna veličina europskih brodogradilišta ostala ista ili je neznatno smanjena u posljednjih deset godina (nakon zatvaranja brodogradilišta u Poljskoj, Hrvatskoj, Danskoj i Španjolskoj), Europa se sada treba pomiriti s masovnim povećanjem brodogradilišta u konkurentskim zemljama, posebice u Aziji".
Predsjednica RV istaknula je dijelove tog dokumenta u kojima stoji da potpore za inovacije pridonose konkurentnosti brodogradilišta te da ih treba smatrati prikladnim instrumentom politike EU, da su "izvozni krediti koje pružaju agencije za izvozne kredite u državnom vlasništvu uobičajena praksa u brojnim industrijskim sektorima širom svijeta", da su "izvozni krediti važan element u financiranju brodograđevnih projekata" te da su "u Europi namijenjeni za pokrivanje troškova i stoga ne predstavljaju subvencije".
Nada Jelinić Starčević ustvrdila je da se naša ministarstva nisu pobrinula da brodogradilišta dobiju povoljne kredite, da se pregovarači nisu kvalitetno borili za interese domaće brodogradnje te da je stajalište o obveznoj privatizaciji isključivo stajalište naših pregovarača, a ne EU.
Ocijenila je da pregovarači nisu bili stručni, da nisu isticali da je hrvatska brodogradnja poslovala u ratnim i poratnim okolnostima te da za preustroj nisu na vrijeme angažirani stručnjaci.
Predstavnik radnika u Nadzornom odboru 3. maja Roland Sušanj rekao je da pregovarači konačno trebaju reći koje su opcije ako privatizacija ne uspije te da oni očito nisu imali za cilj očuvanje brodogradnje, nego ulazak u EU pod svaku cijenu.