"Uvjeren sam da će Rumunjska biti među prvim zemljama koje će ratificirati hrvatski pristupni ugovor. Rumunjski parlament ima dobra iskustva u usuglašavanju međunarodnih odnosa i spremni smo podijeliti svoje iskustvo s Hrvatskom, koju već sada smatramo članicom i partnerom za rješavanje određenih pitanja od zajedničkog interesa unutar Unije", rekao je Baconschi koji boravi u službenom possjetu Hrvatskoj.
Hrvatska je dovršetkom pregovora te skorim potpisivanjem pristupnog ugovora s Europskom unijom ostvarila veliki uspjeh, a sada ima povijesnu zadaću da održi trend proširenja Europske unije u regiji, istaknuo je.
Bebić je ocijenio da je stabilan i dobar politički dijalog Hrvatske i Rumunjske temelj za jačanje trgovinske razmjene i uzajamnih investicija i dodao je da turizam i Podunavska strategija otvaraju brojne mogućnosti suradnje.
Ukupna robna razmjena između dvije zemlje u 2010. godini iznosila je 181,5 milijuna eura, pri čemu je uvoz iz Rumunjske iznosio 120 milijuna eura, dok je hrvatski izvoz u Rumunjsku iznosio 61,5 milijuna eura. Prema službenim podacima, Hrvatsku je 2010. godine posjetilo oko 60.000 rumunjskih turista.
Dobrim bilateralnim odnosima pridonosi i uzajamno poštivanje nacionalnih manjina, istaknuo je Bebić, izrazivši nadu kako će obje zemlje nastaviti provoditi politiku poštivanja prava nacionalnih manjina na visokoj razini.
Procjenjuje se da u Rumunjskoj živi oko 7.000 pripadnika hrvatske nacionalne manjine, koja od 2000. godine ima svog zastupnika u Zastupničkom domu rumunjskog parlamenta. U Rumunjskoj postoji 7 hrvatskih vrtića, 8 osnovnih škola i jedna gimnazija, koje polazi oko 600 djece i učenika.
Rumunjska, u čijem je parlamentu zastupljeno 18 etničkih manjina, u Europi može poslužiti kao primjer zaštite prava nacionalnih manjina i nadam se da će Hrvatska biti velikodušna te nastaviti aktivnosti na području zaštite i očuvanja istrorumunjskog jezika u Istri, zaključio je Baconschi.