Važeći hrvatski kreditni rejtinzi za dugoročno zaduživanje u domaćoj i inozemnoj valuti Baa3 i stabilna prognoza odražavaju relativno bogatstvo i prihvatljive, iako sve manje povoljne dužničke obveze, konstatiraju u Moody'su.
Pritom na hrvatski rejting povoljno utječu očekivanja da će Hrvatska u ljeto 2013. postati 28. članica Europske unije. To signalizira poboljšane institucionalne kapacitete i vjerojatno pojačanu fiskalnu potporu, s obzirom na očekivani priljev sredstava iz europskih kohezijskih i strukturalnih fondova, ističe se u izvješću.
Negativno pak na hrvatski rejting utječu invalidan model gospodarskog rasta i opsežna euriziranost bankovnog sustava.
U Moody'su upozoravaju da oporavak hrvatskog gospodarstva zaostaje za onim u ostatku Europe. To zabrinjava s obzirom na visoku razinu zaduženosti, ističu u Moody's-u. Hrvatski vanjski dug izjednačio se s BDP-om i time postaje izvor ranjivosti, posebno s obzirom na euriziranost bankovnog sustava, upozoravaju.
Nastavljeno usporavanje gospodarstva nakon globalne financijske krize jedan je od razloga smanjene financijske snage vlade. Tako je hrvatski proračunski manjak porastao s 1,5 posto u 2008. na očekivanih šest posto u ovoj godini, bilježe u Moody'u.
Pritom napominju da su parlamentarni izbori zakazani u prosincu vjerojatno odgodili značajniju fiskalnu prilagodbu za iduću godinu.
U agenciji kao glavni faktor za moguće poboljšanje hrvatskog rejtinga izdvajaju postupno institucionalno i prihodovno usklađivanje s EU-om.
Rejting bi pak mogao biti snižen ako dugotrajnija slabost hrvatske valute kune bude u značajnijoj mjeri utjecala na dobrim dijelom eurizirano gospodarstvo, tumače u Moody'su.