Kineske su banke pritisnuli dugovi nakon što su snažno povećale kreditne plasmane kako bi pomogle poduprijeti gospodarstvo za vrijeme financijske krize 2008.
Japan pak bilježi javni dug dvostruko veći od BDP-a, u iznosu 5.000 milijardi dolara, a rejting bi mu mogao biti snižen između ostalog i zbog političke blokade koja koči planove o sređivanju stanja u financijama.
Azijska dva najveća gospodarstva našla su se na meti agencija za rejting zajedno s Europom i Sjedinjenim Državama zbog velikih dugova koje su nagomilala za vrijeme međunarodne financijske krize.
Čelnik Fitcheva odjela za azijsko-pacifičku regiju Andrew Colquhoun kazao je za Reuters da bi kineski rejting za zaduživanje u lokalnoj valuti mogao biti snižen u idućih 12 do 24 mjeseca.
"Očekujemo značajno pogoršanje kvalitete bankovne imovine. Ako se u idućih 12 do 24 mjeseca pojave problemi u bankovnom sustavu ili se čak pogoršaju, to bi nas potaknulo na sniženje rejtinga".
Fitchev je važeći kineski dugoročni rejting za zaduživanje u lokalnoj valuti 'AA minus', čime je Kina izjednačena s Italijom, odnosno ima za jednu razinu nižu ocjenu od Španjolske.
Na kraju prošle godine dug kineskih tijela lokalne uprave iznosio je po službenim podacima 10.700 milijardi juana (1.670 milijardi dolara).
Što se tiče Japana, u Fitchu procjenjuju da su veće šanse za njegovo sniženje nego za njegovo zadržavanje na sadašnjoj razini. "Da bismo potvrdili važeću razinu rejtinga potreban je vjerodostojan plan fiskalne konsolidacije", upozorava Colquhoun.
"Nismo pretjerano otpimistični u tom pogledu s obzirom na dosadašnje postupke političara", dodao je.