Potrošačke cijene u drugom po veličini svjetskom gospodarstvu porasle su u kolovozu za 6,2 posto u odnosu na godinu ranije, naprema rastu za 6,5 posto u srpnju, objavio je u petak Nacionalni zavod za statistiku.
Industrijska proizvodnja je također usporila u kolovozu, uz rast od 13,5 posto u odnosu na godinu prije. U srpnju je poskočila je za 14 posto.
Iako je godišnja inflacija još uvijek iznad vladine ciljane razine od četiri posto, najnoviji podaci pokazuju da su opetovano podizanje ključnih kamatnih stopa i druga stezanja u cilju hlađenja pregrijanog gospodarstva dali rezultate. To će možda omogućiti kineskim vođama veću slobodu u mjerama koje ciljaju na održavanje gospodarskog rasta u uvjetima pogoršanih izgleda za Europu i Ameriku.
Slabiji pritisak inflacije "uklonit će značajnu prepreku za buduće poticajne mjere u slučaju pada globalne potražnje", tumači Mark Williams iz tvrtke Capital Economics.
Cijene hrane, na koje otpada veliki dio indeksa potrošačkih cijena, porasle su u kolovozu za 13,4 posto, u odnosu na srpanjski rast od 14,8 posto. Pritom je ipak poskupljenje mesa i peradi za 29,3 posto i osnovnih žitarica za 12,2 posto zadržalo rast cijena hrane na relativno visokoj razini.