U tome povodu Hrvatsko akademsko društvo organiziralo je u petak navečer predstavljanje njegove nove knjige "Osvajanje slobode – Hrvati u Vojvodini deset godina nakon listopadskog prevrata 2000".
"Svaki ozbiljan razgovor o položaju i životu vojvođanskih Hrvata danas nije moguć bez referiranja na ono što Tomislav Žigmanov pisao ili govorio", izjavio je jedan od uvodničara, stručni suradnik vojvođanskoga pučkog pravobranitelja Pavel Domonji.
U znanstvenoj studiji na 150 stranica analizira se položaj vojvođanskih Hrvata, njihova uloga u slomu režima Slobodana Miloševića, opisuje se put izgradnje manjinske institucionalne infrastrukture, ali i tematiziraju se srpsko-hrvatski odnosi te vanjska politika Hrvatske.
"U knjizi tražim odgovore na pitanja: tko su Hrvati u Vojvodini, gdje su bili prije listopadskih promjena 2000., s kojim su se problemima suočavali i kako su ih razrješavali…", ističe među ostalim autor Žigmanov.
Knjiga je posljednja u nizu znanstvenih i stručnih radova iz zavičajne povijesti vojvođanskih Hrvata. Pored toga objavio je devet književnih djela, mnoga su nagrađena u Vojvodini i Hrvatskoj.
Spisateljski, kao i neposredni angažman u hrvatskoj zajednici bio je povod dodjeli „Pro Urbe“, gradskoga priznanja Subotice u kojoj živi i djeluje.
"Ovo priznanje znači da su članovi hrvatske manjine imaju svoju ulogu i mjesto u društveno političkom životu grada", zaključio je Žigmanov, u povodu dodjele priznanja i predstavljanje nove knjige "Osvajanje slobode – Hrvati u Vojvodini deset godina nakon listopadskog prevrata 2000".