Ocjenjuje kako je prije stotinu godina izgledalo da islam ide svojem kraju te ističe da se danas islam doživljava kao probuđena moć, odnosno duhovna snaga koja je u stanju pokrenuti ljude po cijelom svijetu.
Podsjeća kako se mnogima činilo da je iranska revolucija 1979. bila poticajna poluga za sve što je kasnije slijedilo, no napominje, da islam, bar u Europi, još uvijek nije pronašao ono mjesto koje mu pripada u 21. stoljeću.
Kao ključno navodi pitanje sposobnosti islama da se integrira u europsko i američko društvo te ističe kako se njim bave sveučilišni profesori, ministri u vladama ali i susjedi koji svaki dan žive s doseljenim muslimanima.
"Islamsko se društvo ne može uključiti u nove oblike života kao što su laička država, pluralizam, snošljivost, sloboda savjesti te društvena i vjerska promidžba", piše Pranjić i dodaje kako je laička država za islam neprihvatljiva jer je islam uvijek potvrđivao bitno jedinstvo vjerskoga i svjetovnog.
Napominje kako je u islamu poglavar političke zajednice Božji namjesnik na zemlji, koji mora voditi sve državne poslove po vjerozakonu te dodaje kako mu kao gorljivu učeniku vjere u tom pomažu vjerski službenici ili hodže te vjerski pravnici.
Podsjeća kako je bilo pokušaja da se u nove oblike života unesu i vjerski sadržaji, no to se, kako navodi, protivi islamu, pa su neuspjeli pokušaji uvijek završavali povratku k izvorima ili fundamentalizmu, što je kod drugih skupina uvijek izazivalo zazor.
Smatra kako je za islamski svijet veliki izazov postizanje stupanja gospodarskoga i civilizacijskog razvoja Zapada i Amerike te podsjeća na jaz između nekadašnjega razvoja islama u srednjem vijeku i sadašnjih mogućnosti.
Knjigu "Islam pred izazovima" (312 str.) objavila su Naša ognjišta iz Tomislavgrada. Podijeljena je na 13 poglavlja, u kojima autor piše o povijesti Arapa i islama, muslimanima u Europi, izbjeglicama, azilantima i migrantima, Muhamedu, islamu i njegovim izvorima, stupovima islamske istine, Arapima i Kuranu, munjevitom širenju islama, džihadu i križarskim ratovima, Muhamedovim pogledima na Isusa, kuranskim tekstovima o Gospi, Kuranu nasuprot Evanđelju, ulemama i njihovu vođenju politike, državama sa znatnim brojem muslimana, terorizmu i vjerskom fundamentalizmu te poveznicama židovstva, kršćanstva i islama. Na kraju knjige objavljene su arapske riječi i izreke te izvori i literatura.
Fra Ante Pranjić - Pilipović rođen je 1948. u Brišniku. Publicističke radove objavljuje u vjerskom tisku, a i sam je više godina u Švicarskoj uređivao misijski list "Movis". Tekstovi njegove knjige "Islam pred izazovima" objavljivani su u časopisu Naša ognjišta.