FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Ne očekuje se izdašna godina po stranim ulaganjima

ZAGREB, 26. srpnja 2011. (Hina) - Priljev izravnih stranih ulaganja u Hrvatsku u prvom tromjesečju ove godine, isključujući kružna izravna ulaganja, prema podacima Hrvatske narodne banke (HNB) iznosio je 129 milijuna eura, dok je 2010. godine iznosio 845 milijuna eura, rečeno je na današnjem predstavljanju izvješća o međunarodnim ulaganjima u 2010. godini (World Investment Report 2011) Konferencije Ujedinjenih naroda za trgovinu i razvoj (UNCTAD).

Prema riječima voditelja Odjela za statistiku platne bilance i međunarodnih ulaganja u Direkciji za statistiku HNB-a Alena Škudara, statistički podaci ukazuju da ova godina, kao i prošla, neće biti izdašna po priljevu stranih ulaganja.

Prošle je godine po podacima HNB-a priljev inozemnih izravnih ulaganja iznosio 845 milijuna eura, približno kao 1998. godine. Pretprošle godine dosegnuo je 1,4 milijarde eura, a rekordne 2008. godine 3,8 milijardi eura.

Zemlje EU-a i dalje su vodeći ulagači u Hrvatsku s udjelom od 91 posto, a dominantni sektori su financijsko posredovanje, pošta i telekomunikacije i trgovina.

Ukupna ulaganja iz Hrvatske u inozemstvo, isključujući kružna izravna ulaganja, prema podacima HNB-a bila su 2010. godine vrijedna 504,1 milijun eura, a u prvom tromjesečju ove godine 97,3 milijuna eura.

Prema UNCTAD-ovom izvješću, ukupna izravna strana ulaganja u cijelom svijetu 2010. iznosila su 1,24 bilijuna dolara, što je pet posto više nego 2009. godine, ali i 37 posto manje prema 2007., koja je s 1,97 bilijuna dolara u cijelom svijetu bila rekordna, rekao je posebni savjetnik UNCTAD-a u Hrvatskoj Branko Vukmir.

Po njegovoj ocjeni, prema rastu u odnosu na 2009. godinu može se naslutiti lagani oporavak svjetskog gospodarstva, sve do 2013. godine kad se očekuje iznos ulaganja iz rekordne 2007.

Osnovna karakteristika svjetskih ulaganja u prošloj godini po njegovim riječima je selidba proizvodnje i trgovine u zemlje u razvoju koje su u 2010. po prvi put apsorbirale više od polovice svjetskih ulaganja, a istovremeno su ulaganja tih zemalja u inozemstvo porasla u odnosu na 2009. godinu za 21 posto.

U jugoistočnoj Europi koja je u 2010. privukla skromnih 4 milijarde dolara stranih ulaganja, prva je Srbija sa 1,3 milijarde dolara, a druga Albanija s više od jedne milijarde. Crna Gora lani je po podacima UNCTAD-a privukla 780 milijuna dolara, Hrvatska je četvrta sa 583 milijuna dolara, a iza nje su Makedonija (293 milijuna dolara) i Bosna i Hercegovina sa 63 milijuna dolara.

Prema Vukmirovim riječima, Hrvatska nije dovoljno iskoristila UNCTAD-ova izvješća za oblikovanje svoje ekonomske politike. Smatra da u Hrvatskoj kao da postoji otpor stranim ulaganjima što se vidi po propisima i administrativnim preprekama koji zaustavljaju brojne ulagačke projekte.

Hrvatska nezainteresiranost i inertnost ogleda se po njegovom mišljenju i u slabom poznavanju i korištenju jednog od aktualnih ulagačkih svjetskih trendova, a to su "non-equity" modeli ulaganja kod kojih strani investitori ne postaju vlasnici poduzeća, nego ugovorno financiraju proizvodnju nalazeći svoj interes u plasmanu proizvoda. Non equity ulaganja posebna su tema ovogodišnjeg UNCTAD-ova izvješća.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙