FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Wall Street: dužnički problemi i dalje pritišću tržište

NEW YORK, 19. srpnja 2011. (Hina/Reuters) - Na Wall Streetu su u ponedjeljak cijene dionica pale, ponajviše u bankarskom sektoru, jer ulagače zabrinjavaju dužnički problemi u SAD-u i eurozoni, pa ih ne uspijevaju ohrabriti ni dobri kvartalni poslovni rezultati kompanija.

Dow Jones indeks oslabio je 94 boda, ili 0,76 posto, na 12.385 bodova, dok je S&P 500 potonuo 0,81 posto, na 1.305 bodova, a Nasdaq indeks 0,89 posto, na 2.765 bodova.

Ulagače ponajviše zabrinjava to što u pregovorima između Bijele kuće i republikanaca u Kongresu još uvijek nema nagovještaja dogovora o povećanju razine dozvoljenog zaduživanja države.

Ministarstvo financija upozorilo je da razina zaduživanja mora biti povećana do 2. kolovoza ili prijeti rizik da neće moći isplatiti sve svoje obveze. No, dogovor između Bijele kuće i Kongresa mora biti postignut ranije, u idućih pet dana, kako bi predsjednik Barack Obama mogao potpisati zakon do tog roka.

Ulagače zabrinjava i dužnička kriza u eurozoni, premda je u petak Europska bankarska direkcija (EBA) izvijestila da samo osam od 90 europskih banaka nije prošlo provjeru imaju li dovoljno kapitala u slučaju pogoršanja gospodarske situacije.

No, bolji nego što se očekivalo rezultati 'stres testa' nisu ohrabrili ulagače jer u toj provjeri nije uključena mogućnost insolventnosti Grčke. Mnogi analitičari smatraju da je ta provjera bila nerealno blaga, a zabrinjava ih i situacija u Italiji.

„Testovi nisu uzeli u obzir kako bi se banke nosile s eventualnom insolventnošću Grčke i Italije. Italija nije samo treće po veličini europsko gospodarstvo, nego i treće po veličini svjetsko tržište obveznica. Dosad europski dužnosnici nisu uspjeli stabilizirati manju državu, kao što je Grčka, pa je malo razloga za vjerovati da će uspjeti riješiti probleme velike države, kao što je Italija“, kaže Dan Greenhaus, strateg u tvrtki BTIG.

Dionice banaka bile su jučer pod najvećim pritiskom. S&P indeks financijskog sektora pao je 1,4 posto, pri čemu je dionica Bank of America pojeftinila 2,8, a Citigroupa 1,7 posto.

„Okruženje nije nimalo dobro za financijske dionice. Tržište je trenutačno doista uplašeno kako zbog financijskih problema, tako i slabosti gospodarstva, pa je jasno zašto ulagači prodaju dionice ili se drže podalje od tržišta“, kaže Terry Morris, menadžer u fondu National Penn Investors Trust Company.

Kolika zabrinutost vlada na tržištu pokazuje i daljnji skok VIX 'indeksa straha' Čikaške burze opcija. Nakon što je prošloga tjedna porastao više od 20 posto, jučer je skočio daljnjih 7,8 posto.

Ulagače ne uspijevaju ohrabriti ni dobra poslovna izvješća kompanija u drugom tromjesečju. Premda je u proteklom kvartalu Halliburton ostvario rekordne prihode i skok dobiti za više od 50 posto, cijena dionice te naftne kompanije ostala je gotovo nepromijenjena.

Dionica proizvođača igračaka Hasbroa pojeftinila je, pak, za 4,8, a novinskog izdavača Ganneta za 3,5 posto, premda su obje kompanije izvijestile o boljim nego što se očekivalo poslovnim rezultatima.

Na suzdržanost ulagača ukazuje i mršav obujam trgovanja. Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika je jučer zamijenilo 6,7 milijardi dionica, dok je lani dnevni prosjek iznosio 8,47 milijardi.

Pritom je na NYSE oko 2.560 dionica izgubilo, dok ih je otprilike 450 dobilo na vrijednosti.

Na europskim su burzama cijene dionica jučer oštro pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 1,55 posto, na 5.752 boda, a za toliko je pao i frankfurtski DAX, zaronivši na 7.107 bodova. Pariški CAC potonuo je, pak, 2,04 posto, na 3.650 bodova.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙