Australski računalni stručnjak ponovno je izašao pred visoki sud u Londonu, pred kojim se održava dvodnevno ročište po njegovoj žalbi, nakon što mu je prva žalba na odluku o izručenju već odbijena u veljači.
Niži britanski sud je u veljači odbio tvrdnje Assangeove obrane da ne bi imao pravično suđenje u Švedskoj i da bi ono kršilo njegova temeljna ljudska prava.
Njegov branitelj Ben Emmerson u utorak je kazao dvojici sudaca da je europski uhidbeni nalog, temeljem kojeg je pritvoren i zadržan u Britaniji, neutemeljen jer nije pružio "pravičan, točan i primjeren opis" njegovih navodnih prijestupa u Švedskoj.
Emmerson je također ustvrdio da je Assange žrtva "filozofskog i pravnog" nesklada između britanskog i švedskog prava oko definicije seksualnog prijestupa.
Sam Assange nije želio davati izjave prilikom dolaska na sud.
Švedski tužitelji žele ga ispitati zbog optužbi za silovanje i seksualno uznemiravanje koje su protiv njega podnijele dvije žene, obje volonterke u WikiLeaksu, u Švedskoj prošlog kolovoza. On je zanijekao krivnju.
Taj 40-ogodišnji australski računalni stručnjak uhićen je u prosincu prošle godine u trenutku kad je njegova internetska stranica počela objavljivati stotine kompromitirajućih američkih diplomatskih bilješki koje su naštetile američkoj vanjskoj politici i izazvale ogromno zanimanje medija i javnosti u svijetu.
Assange je tvrdio da je slučaj protiv njega u Švedskoj politički motiviran i da bi mogao otvoriti put njegovu izručenju SAD-u i njegovu smještanju u zatvor Guantanamo na Kubi.
Američka vlada istražuje može li se protiv Assangea podići optužnica zbog objavljivanja američkih tajnih diplomatskih bilješki.
Ukoliko Assange izgubi i pred visokim londonskim sudom ostaje mu još mogućnost žalbe pred britanskim vrhovnim sudom ukoliko se radi o pitanju interpretacije zakona koje je od javnog interesa.
Assange je nakon uhićenja pušten na slobodu uz jamčevinu te smješten u kućni pritvor u jednoj vili u istočnoj Engleskoj u kojoj je u nedjelju proslavio 40. rođendan.