Todorić nije želio otkriti koliku će Agrokor ponuditi cijenu za pšenicu, napominjući kako ne treba žuriti već vidjeti što će napraviti burze i da bi se za nekih desetak dana moglo izaći sa cijenom.
Agrokor će ove godine imati 45 tisuća tona pšenice, a 50 tisuća tona planira otkupiti za vlastite potrebe, kazao je.
Predsjednik Sindikata hrvatskih seljaka Tomislav Pokrovac istaknuo je pak kako je sve ispod 1,6 kuna po kilogramu za pšenicu neprihvatljiva cijena za seljaka.
Pohvalio je Todorića koji je, kako je kazao, do sada uvijek davao deset lipa više za otkupnu cijenu od ostalih otkuljivača.
Predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore Darko Grivičić kazao je kako je Agrokor kompanija koja treba hrvatskom selu, a što se tiče cijene pšenice rekao je kako će se o njoj još razgovarati te dodao kako planiraju sastanak na tu temu na koji će pozvati i premijerku Jadranku Kosor i ministra poljoprivrede Petra Čobankovića.
Todorić je rekao i kako očekuje da će Grupa Agrokor ove godine rasti osam posto, a ako bude dobra turistička sezona taj će rast biti i deset posto.
Nije želio komentirati povezivanje Konzuma i slovenskog Mercatora. No znakovito je rekao kako će iz Agrokora u narednih šest mjeseci do godine dana biti pozitivnih vijesti ne želeći precizirati o čemu je riječ.
"Nismo trenutno fokusirani na to", odgovorio je na pitanje da li je Agrokor zainteresiran za kupnju većinskog paketa Marcatora koji će se prodavati do kraja godine.
Ponovio je kako su imali osigurana sredstva od dvije milijarde eura za paket koji je prodavala Pivovarna Laško i da je pretpostavka da bi opet osigurali ta sredstva ako bi se pojavilo nešto interesantno za kupiti u primjerice Turskoj, Belgiji ili Italiji.
U Belju je žetva pšenice u punom jeku i do sada je požnjevena polovica ukupnih površina, a prosječni prinosi su 7,6 tona po hektaru.
Od kada je Belje ušlo u Agrokor koncern, 2005. došlo je do značajnih investicija u segmentu ratarstva. Očišćeno je i uređeno 260 kilometara kanalske mreže, investirano je u opremu za preciznu gnojidbu, ravnanje i drenažu tla te je obnovljena poljoprivredna mehanizacija. U 130 traktora i 40 kombajna te ostalu širokozahvatnu i visokoučinkovitu mehanizaciju do sada je uloženo 170 milijuna kuna, istaknuo je predsjednik Uprave Belja Goran Pajnić.
Kazao je i kako je kapacitet kombajna Class Lexion 2,5 ha na sat, a osam zaposlenika sa šest kombajna i dvije Annaburger prikolice požanju pšenicu na tabli od 120 hektara za osam sati, odnosno za trajanja jedne smjene u žetvi.