Tako je cijena barela nafte na američkom tržištu ostala gotovo nepromijenjena na 95,01 dolar. Na tržištu u Londonu barel je pojeftinio za 15 centi i njime se trgovalo po 111,61 dolar.
Obujam trgovanja na oba je tržišta relativno skroman s obzirom na obilježavanje američkog državnog praznika Dana neovisnosti, koji tradicionalno trgovci naftom smatraju vrhuncem potražnje za gorivom u SAD-u.
Podršku cijenama nafte pruža rast cijena dionica na svjetskim tržišta od prošlog tjedna, konstatirao je Christopher Bellew, trgovac naftom u Jefferies Bacheu.
"Mišljenja sam da oporavak tržišta dionica ukazuje na određenu dozu povjerenja glede rasta", kazao je.
Tržišta dionica dobila su podršku od ministara financija eurozone koji su proteklog vikenda odobrili isplatu nove tranše kredita Grčkoj u iznosu 12 milijardi eura. Također su izjavili da će pojedinosti drugog po redu paketa pomoći za prezaduženu Grčku biti dovršene do sredine rujna.
Cijene nafte, poglavito one na londonskom tržištu, pogodilo je pak slabije raspoloženje ulagača, izazvano upozorenjem agencije za izdavanje rejtinga Standard & Poor's da bi svaki vid reprogramiranja grčkog duga mogao biti klasificiran kao "selektivan bankrot".
Rast cijena nafte i dalje ograničava nedavna najava Međunarodne agencije za energiju (IEA) o otpuštanju nafte iz strateških rezervi u ukupnoj količini od 60 milijuna barela.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) u međuvremenu je objavila da je barel njezine košarice nafte u prošli petak pojeftinio za dolar u odnosu na dan ranije, na 106,5 dolara.