FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 14,30 sati

ZAGREB, 28. lipnja 2011. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 14,30 sati

BEČ - Reforma propisa kojima se regulira poslovanje poduzeća u jugoistočnoj Europi štedi lokalnim poduzetnicima vrijeme i novac, zaključila je Svjetska banka u najnovijoj studiji objavljenoj u utorak. Tako je prosječan trošak osnivanja poduzeća smanjen s 22 posto u 2008. na 13 posto prosječnog dohotka po stanovniku u prošloj godini, zaključili su autori studije koja je obuhvatila 22 grada u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Kosovu, Bivšoj Jugoslavenskoj Republici Makedoniji (BJRM), Moldovi, Crnoj Gori i Srbiji. Izvješće je fokusirano na regulativu osnivanja poduzeća, dobivanja građevinske dozvole, registriranja imovine i trgovačkog prava. Svjetska banka je utvrdila je i da je između ostalog, utvrdila da je prosječno vrijeme potrebno za dobivanje građevinskih dozvola i registraciju imovine smanjeno za više od jednog mjeseca.

MADRID - Dužnička kriza u Grčkoj najteže je pogodila Španjolsku i Italiju, ali Madrid neće trebati spašavanje, izjavila je u ponedjeljak španjolska ministrica financija Elena Salgado. Popust na španjolske obveznice, odnosno razlika u prinosima između španjolskih i referentnih njemačkih 10-godišnjih obveznica, "sve je veća i izložena je ogromnom pritisku", rekla je Salgado u intervjuu za javnu televiziju TVE. "Sve članice eurozone suočavaju se s tom napetošću, ali Italija i Španjolska su u ovom trenutku dvije zemlje koje najviše pate zbog toga", dodala je. Ipak, odbacila je usporedbu s Grčkom, Irskom i Portugalom, koji su bili prisiljeni tražiti pomoć. „Mi nemamo probleme kakve ima Irska i njezin financijski sektor, odnosno Grčka, s deficitom koji nisu objavili, te Portugal, vezano za spori rast u višegodišnjem razdoblju i slabi izvozni sektor", pojasnila je.

BRUXELLES - Dužnosnici Europske unije pripremaju rezervni plan za Grčku za slučaj da tamošnji parlament odbije nove stroge mjere štednje i zemlja ne dobije novu tranšu hitnih zajmova međunarodnih zajmodavaca, kazala su tri izvora iz eurozone. Prema tim izvorima, pregovori traju nekoliko tjedana i imaju za cilj osigurati Grčkoj nužnu likvidnost kako bi izbjegla bankrot u slučaju neisplate nove tranše od 12 milijardi eura iz postojećeg, 110 milijardi eura vrijednog zajedničkog paketa pomoći EU-a i MMF-a, do krajnjeg roka sredinom srpnja. Osim sprečavanja grčkog bankrota, 'plan B' ima za cilj onemogućiti širenje problema iz Grčke u Irsku, Portugal i Španjolsku, kao i spriječiti negativne posljedice po europski bankovni sustav, s obzirom da su u rukama francuskih i njemačkih banaka golemi iznosi grčkog duga.

NUERNBERG - Očekivanja njemačkih potrošača za srpanj pokazuju obnovljeni optimizam, ponajprije zbog osjetno poboljšanih očekivanja u vezi plaća, pokazalo je istraživanje instituta GfK. Indeks povjerenja potrošača za srpanj blago je porastao, na 5,7 bodova, s revidiranih 5,6 bodova u lipnju, priopćeno je iz GfK. Nastavljeni uzlet njemačkog gospodarstva i oporavak njemačkog tržišta rada poduprli su umjereni oporavak očekivanja u vezi s gospodarstvom i snažan uzlet očekivanja u vezi s plaćama. "Razine plaća općenito su porasle zahvaljujući rastu broja zaposlenih a pad nezaposlenosti jača poziciju zaposlenih u pregovorima o povećanju plaća", tumače u institutu.

TOKIO - Promet u japanskoj maloprodaji pao je u svibnju manje nego što se očekivalo budući da se zemlja počinje oporavljati od katastrofalnih posljedica potresa i tsunamija u ožujku. Promet se u svibnju smanjio za 1,3 posto u usporedbi s istim mjesecom prošle godine, pokazuju najnoviji vladini podaci. U odnosu na prethodni mjesec porastao je za 2,4 posto. Analitičari tvrde da su te brojke pokazatelj da se japansko gospodarstvo počinje oporavljati. "Tempo pada je usporio i odražava brzi oporavak od poremećaja u lancima opskrbe", rekao je Hioshi Miyazaki iz Shinkin Asset Management Companyja.

MOSTAR - Predsjednik Udruženja bankara BiH i direktor Unicredit Bank BiH Berislav Kutle ocijenio je danas u Mostaru da višemjesečna unutarnjopolitička kriza zaustavlja strane investicije u tu zemlju dodajući da su strane banke spremne financirati velike projekte, no da država nema kvalitetne programe. "BiH je zemlja bez vlasti osam mjeseci. U uvjetima unutarnjopolitičke nesigurnost banke ne mogu napraviti čuda. Unicredit ima daleko veći potencijal nego što ga plasira", rekao je Kutle na konferenciji za novinare na kojoj je izviješteno da je ova banka proglašena najuspješnijom od magazina Banke za najveći ukupni kapital i za stopu prinosa na dionički kapital. Dodao je kako strani investitori pozorno prate turbulentna politička zbivanja u BiH.

BRUXELLES - Rusija je ukinula zabranu uvoza svježeg povrća iz Nizozemske i Belgije, dok odluka o odgovarajućim zahtjevima proizvođača iz Španjolske, Poljske, Litve, Danske i Češke još nije donesena, objavio je u utorak čelnik ruske agencije za zaštitu potrošača. Moskva je 2. lipnja zabranila uvoz svježeg povrća iz Europske unije zbog epidemije zaraze bakterijom E.coli. "Zasad smo odlučili odobriti uvoz iz Nizozemske i Belgije", kazao je novinarima čelnik agencije za zaštitu potrošača Rospotrebnadzor Genadij Oniščenko. Ukupno je sedam zemalja EU podnijelo službeni zahtjev za izdvanjem dozvole za izvoz povrća u Rusiju ali Moskva još nije donijela odluku o zahtjevima španjolskih, poljskih, litvanskih, danskih i čeških proizvođača, dodao je.

BRUXELLES - Europski povjerenik za gospodarstvo Olli Rehn poziva grčki parlament da prihvati paket strogih mjera štednje, ističući kako je to jedini način da se izbjegne momentalni bankrot zemlje. "Ovaj se tjedan Grčka nalazi na ključnoj prekretnici. U pitanju je ne samo njezina budućnost, već i financijska stabilnost u Europi", kazao je Rehn u priopćenju. "Vjerujem da su grčki političari u potpunosti svjesni odgovornosti koju nose na svojim plećima kako bi spriječili bankrot. Jedini način da zemlja izbjegne momentalni bankrot jest da parlament prihvati revidirani gospodarski plan", poručio je Rehn. Ponovio je da je usvajanje paketa strogih mjera štednje preduvjet za dobivanje nove tranše kredita. Ujedno je odbacio spekulacije da Europska unija priprema rezervni plan za slučaj da grčki parlamentarci ne odobre predložene mjere. "Onima koji spekuliraju o drugim opcijama odlučno poručujem da ne postoji plan B za sprečavanje bankrota Grčke", istaknuo je.

LONDON/FRANKFURT/PARIZ - Europski burzovni indeksi u utorak su u mršavom trgovanju podršku crpili iz optimizma ulagača u vezi ishoda glasovanja u grčkom parlamentu o mjerama štednje. Londonski Ftse indeks ojačao je tako za 0,53 posto, na 5.752 boda, a pariški CAC za 0,62 posto, na 3.819 bodova. Iznimka je bio frankfurtski DAX, kliznuvši za 0,14 posto, na 7.097 bodova. Nakon optimističnijeg početka današnje trgovine s obzirom na dogovor francuske vlade i banaka o reprogramiranju dijela grčkih dugova, napetosti su se već oko podneva vratile među ulagače. "Čini se da napetosti u Grčkoj kod ulagača izazivaju takav zazor od rizika da je likvidnost za danas presušila, promet je sve manji a prodavači se drže po strani", kazao je UniCreditov strateg za kredite Markus Ernst.

LONDON - Cijene nafte porasle su na međunarodnim tržištima nakon što je francuski prijedlog o reprogramiranju grčkog duga potaknuo apetit ulagača za rizičnijom imovinom, poput roba i eura. Cijena barela sirove nafte za isporuke u kolovozu porasla je na londonskom tržištu za 68 centi na 106,67 dolara. Na američkom je tržištu bila u plusu 35 centi i iznosila je 90,96 dolara. Dogovor francuskih banaka i ministarstva financija o dobrovoljnom reprogramiranju grčkog duga umirio je ulagače u očekivanju ishoda glasovanja u grčkom parlamentu o nepopularnim fiskalnim mjerama štednje. Dodatnu je potporu cijenama nafte pružilo i slabljenje dolara u odnosu na euro, budući da slabija zelena novčanica jača kupovnu moć imatelja ostalih valuta i time podupire potražnju.

TOKIO - Na većini azijskih burzi cijene su dionica jutros porasle, dok se euro ponešto oporavio jer su ulagači optimističniji u vezi grčke krize, nakon što su francuske banke pristale reprogramirati dugove te članice eurozone. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 0,8 posto, dok su cijene dionica u Australiji i Južnoj Koreji porasle između 0,2 i 0,3 posto. Burzovni indeksi u Hong Kongu i Singapuru balansiraju na rubu pozitivnog i negativnog područja, dok su cijene dionica u Šangaju oslabile 0,5 posto. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 7,30 sati na dobitku 0,1 posto. Ulagači su nešto raspoloženiji nego posljednjih dana, a ohrabrila ih je odluka francuskih banaka o reprogramiranju grčkih dugova.

NEW YORK - U ponedjeljak su na Wall Streetu cijene dionica porasle, nakon tri dana poniranja, zahvaljujući optimizmu ulagača u vezi grčke dužničke krize, ali i novom, povoljnijem prijedlogu baselskih pravila za banke. Dow Jones indeks ojačao je 0,91 posto, na 12.043 boda, dok je S&P 500 porastao 0,92 posto, na 1.280 bodova, a Nasdaq indeks 1,33 posto, na 2.688 bodova. Na prijedlog francuskog predsjednika Nicolasa Sarkozya tamošnje banke pristale su reprogramirati grčke dugove, što će toj članici eurozone olakšati ispunjavanje međunarodnih financijskih obveza. To je potaknulo nadu u povoljno rješenje grčke dužničke krize. Pozitivno je na tržište utjecao i novi prijedlog globalnog bankarskog regulatora u Baselu prema kojemu bi banke trebale povećati kapital za 2,5, a ne tri postotna boda, kao što je prvotno predloženo. To je potaknulo rast cijena dionica banaka, pa je S&P indeks financijskog sektora jučer skočio 1,1 posto.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙