FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 14,30 sati

ZAGREB, 13. lipnja 2011. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 14,30 sati

TOKIO - Temeljne narudžbe strojeva u Japanu pale su u travnju za 3,3 posto u odnosu na prethodni mjesec, pokazali su u ponedjeljak novi podaci vlade u Tokiju. Narudžbe su ključni pokazatelj kapitalne potrošnje kompanija i njihovih planova za proširenje poslovanja. Vladini podaci pokazuju da oporavak Japana i dalje podliježe kolebanjima zbog nestašice struje, ističu analitičari. "Imamo probleme s nestašicom struje koji će nas pratiti još dugo vremena", tumači Yuuki Sakurai iz Fukoku Capital Managementa. Čak i da poduzeća kupe nove strojeve, ne bi ih mogla koristiti u potpunosti zbog problema s opskrbom strojom, pa možda usmjeravaju kapital na druga područja, dodao on. Kako se bude približavao vrhunac ljetne sezone, situacija će se vjerojatno pogoršati, napominje. "Ako poduzeća pokušavaju štedjeti na struji, mogli bismo čak rasti po nižoj stopi no što se očekuje. To nije stabilan oporavak", upozorava Sakurai.

PEKING - Kineske banke u svibnju su izdale manje novih zajmova nego što se očekivalo, što je rezultat mjera koje nastavlja provoditi to drugo najveće svjetsko gospodarstvo kako bi obuzdalo rastuće cijene. Kineske banke u svibnju su tako izdale novih zajmova u vrijednosti 551,6 milijardi juana (85 milijardi dolara), nasuprot 739,6 milijardi juana u travnju, pokazuju podaci kineske središnje banke. Tamošnje vlasti nizom mjera pokušavaju usporiti zajmodavne aktivnosti s ciljem obuzdavanja rastućih cijena nekretnina i inflacije. "Rast zajmova prošli je mjesec bio slabiji nego što su tržišta očekivala, pokazujući da vladine oštre mjere donose rezultate", kazao je E Yongjian iz šangajske Bank of Communications. Nakon izbijanja globalne financijske krize kineske vlasti odredile su bankama ciljanu visinu zajmova, želeći omogućiti dostatne količine kapitala na tržištima kako bi se potaknuo gospodarski rast. To je rezultiralo rekordnim zajmodavnim aktivnostima tamošnjih banaka koje su u 2009. i 2010. izdale novih zajmova ukupne vrijednosti 17.500 milijardi juana.

STOCKHOLM - Posrnuli švedski proizvođač automobila Saab Automobile AB objavio je da je s dva kineska poduzeća sklopio neobvezujući sporazum na temelju kojeg će njegova krovna tvrtka Spyker dobiti financijsku injekciju od ukupno 245 milijuna eura. Kineska tvrtka Zhejiang Youngman Lotus Automobile Co. uložit će 136 milijuna eura u 29,9-postotni udio u Spykeru na ime sudjelovanja u zajedničkom projektu proizvodnje i distribucije Saabovih brendova automobila u Kini. Saabov već najavljeni partner u prodaji Pang Da Automobile Trade Co. povećat će ulaganja u Spyker na 109 milijuna eura, s dogovorenih 65 milijuna, kako bi zadržao 24-postotni udio u nizozemskoj tvrtki. Spyker ima teškoća s pribavljanjem gotovine za Saab, koji je u travnju bio prisiljen obustaviti proizvodnju na sedam dana. Pang Da pristao je u svibnju uložiti u Spyker ali je prošlog tjedna proizvodnja ponovno obustavljena.

LONDON - Britanska bankovna Grupa Lloyds (LBG) namjerava ukinuti dodatnih 15 tisuća radnih mjesta kako bi uštedjela milijardu funti, izvijestili su britanski mediji. Zajmodavac planira dodatno smanjiti broj zaposlenih, povrh 28 tisuća otpuštenih u 2009. Lloyds je pretrpio ogromne gubitke u 2008. i 2009. zbog naglog skoka loših zajmova nakon preuzimanja bivšeg rivala HBOS-a, koji je bio opterećen toksičnom imovinom. U konačnici je britanska država preuzela 41 posto udjela u krizom pogođenom zajmodavcu. Tisak je izvijestio da novi izvršni direktor LBG-a Antonio Osorio Horta želi smanjiti broj zaposlenih u upravi i povući se s pojedinih inozemnih tržišta. Banka nije željela komentirati spekulacije.

BANGKOK - Tajlandski zrakoplovni prijevoznik Thai Airways objavio je planove o nabavi 23 Airbusova i 14 Boeingovih putničkih i teretnih zrakoplova za oko 3,9 milijardi dolara radi osuvremenjivanja flote. Izvršni odbor odobrio je kupovine koje će poduzeću omogućiti da poveća zaradu i svrsta se među tri vodeća zrakoplovna prijevoznika u Aziji po kvaliteti i efikasnosti usluga, priopćeno je iz Thai Airlinesa. Prijevoznik namjerava kupiti šest Boeingovih zrakoplova tipa 777-300ER, četiri Airbusova A350-900 i pet A320-200 za ukupno oko 1,6 milijardi dolara. Isporuka zrakoplova očekuje se između 2014. i 2017. Thai Airways planira također unajmiti 22 letjelice, uključujući i osam Boeingovih 787 Dreamlinera koje bi trebale biti isporučene između 2012. i 2017., stoji u priopćenju. Trenutno tajlandski prijevoznik ima u svojoj floti i Airbusove i Boeingove letjelice, uključujući nekoliko postarijih jumba 747.

LONDON - Cijene nafte na svjetskim tržištima u ponedjeljak su pale pod pritiskom sve učestalijih znakova usporavanja globalnog gospodarstva koji odvraćaju ulagače od kupnje rizičnije imovine. Cijena barela sirove nafte na njujorškom tržištu tako je smanjena za 75 centi, na 98,54 dolara. Barel nafte na tržištu u Londonu pojeftinio je 34 centa, na 118,44 dolara. Time je razlika između dviju referentnih cijena dodatno povećana, na gotovo 20 dolara, što je najviše dosad. Cijene dionica na globalnim tržištima spustile su se na najniže razine u zadnjih 12 tjedana poglavito zahvaljujući kineskim pokazateljima koji su istaknuli bojazni u vezi usporavanja globalnog rasta, što je ulagače odvratilo od rizičnije imovine i okrenulo ih sigurnijim ulaganjima, državnim obveznicama. "Znakovi usporavanja su posvuda", tumači Oliver Jakob iz Petromatrixa. Dodatni pritisak na slabljenje cijena proizlazi također iz neslaganja Saudijske Arabije s ostalim članicama Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) oko podizanja razina proizvodnje, čime bi se stišao rast cijena. Najveći svjetski izvoznik nafte odlučio je podići dnevnu proizvodnju u srpnju na 10 milijuna barela, izvijestio je u petak saudijski list al-Hayat, budući da je službeni Rijad odlučio podići proizvodnju neovisno o službenoj politici kartela.

LONDON - Europski burzovni indeksi oporavili su se nakon vala rasprodaja dionica krajem prošlog tjedna, no mogli bi ostati pod pritiskom zbog zabrinutosti u vezi globalnog rasta i grčke dužničke krize. Pritom je londonski Ftse indeks ojačao za 0,39 posto, na 5.788 bodova, frankfurtski DAX indeks za 0,18 posto, na 7.082 boda. Pariški je CAC porastao za 0,33 posto, na 3.817 bodova. Niz slabih gospodarskih pokazatelja u posljednje vrijeme spustio je vrijednosti europskih dionica na niske razine, a pritisci na njihovo slabljenje također proizlaze i iz zabrinutosti u vezi grčke dužničke krize, budući da finalizacija paketa pomoći EU-a za prezaduženu članicu eurozone još nije na vidiku. Trgovci ne očekuju danas veće promjene vrijednosti dionica na europskim tržištima. "Mogli bismo svjedočiti stabilizaciji indeksa, budući da se ulagači vraćaju na tržište nakon vala prodaja krajem prošlog tjedna, no mišljenja sam da nam predstoji još jedan burni tjedan", kazao je Will Hedden, trgovac dionicama u IG Indexu. Među rijetkim dobitnicima bile su rudarske dionice.

NEW YORK - Ne bi bilo iznenađenje ako cijene dionica na Wall Streetu padnu i ovoga tjedna, sedmoga zaredom, jer bi i novi makroekonomski podaci mogli biti slabi, a ni tehnički pokazatelji ne ohrabruju. Prošloga je tjedna Dow Jones indeks oslabio 1,6 posto, na 11.951 bod, zaronivši, po prvi puta od sredine ožujka, ispod psihološki važne razine od 12.000 bodova. S&P 500 potonuo je, pak, 2,2 posto, na 1.270 bodova, a Nasdaq indeks 3,3 posto, na 2.643 boda. Bio je to već šesti tjedan zaredom kako indeksi slabe, što nije zabilježeno još od jeseni 2002. godine. Ako cijene dionica padnu i ovoga tjedna, bit će to njihov najduži negativni niz još od dot.com krize polovicom 2001. godine. Nakon što je krajem travnja dosegnuo najvišu razinu u gotovo tri godine, S&P 500 indeks potonuo je gotovo sedam posto zbog niza slabih makroekonomskih pokazatelja i rasprave ulazi li američko gospodarstvo u novu recesiju ili se radi samo o usporavanju oporavka. Probijanje razina potpore indeksima i veći obujam trgovanja u danima kada cijene dionica padaju pokazuju da bi se negativni niz mogao nastaviti.

TOKYO - Na azijskim je burzama pad cijena dionica nastavljen i sedmi tjedan zaredom, zbog strahovanja ulagača od usporavanja oporavka američkog gospodarstva, ali i loših vijesti iz japanskog. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio na gubitku 0,8 posto, dok su cijene dionica u Šangaju pale više od 1 posto. Burzovni indeksi u Singapuru, Hong Kongu i Južnoj Koreji oslabili su između 0,5 i 0,9 posto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio u minusu 0,6 posto. Tako je i sedmi tjedan zaredom počeo padom tog indeksa, koji je ujedno zaronio na najnižu razinu u dva i pol mjeseca. Osim pada cijena dionica na Wall Streetu u petak, azijske ulagače jutros je pokolebao podatak o padu narudžbi za mašinerijom u Japanu u travnju za 3,3 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok su analitičari očekivali rast od 2,2 posto. To pokazuje da u travnju još nije počela obnova od katastrofalnog potresa i tsunami vala u ožujku, pa bi i očekivani oporavak japanskog gospodarstva mogao biti odgođen.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙