"Mi ne želimo da Zapad pronađe alternative. Što više cijene nafte budu rasle, to će biti više poticaja da se pronađu alternative", rekao je Alvalid, nećak saudijskoga kralja Abdulaha, u intervjuu za CNN.
Pobuna u Libiji, politička previranja u Bahreinu i špekulativne kupnje odgovorne su za podizanje cijene nafte na preko 100 dolara za barel, rekao je Alvalid. Cijena sirove nafte za isporuku u srpnju narasla je u petak za 36 centi na 100,59 dolara za barel na robnoj burzi u New Yorku (NYMEX). Cijene nafte povećane su za 35 posto u posljednjih godinu dana.
Saudijska Arabija ima najveće svjetske rezerve nafte, koje službeno iznose 266 milijardi barela i najveći je proizvođač i izvoznik nafte među članicama OPEC-a s izvozom od oko osam milijuna barela dnevno.
Alvalid, predsjednik uprave saudijske investicijske tvrtke Kingdom Holding, posjeduje 0.75 posto udjela treće najveće američke banke Citigroup i 26. je na popisu najbogatijih svjetskih milijardera magazina Forbesa s neto imovinom od 19,6 milijardi dolara. Za CNN je izjavio da nastavlja ulagati u SAD, unatoč teškoćama u kojima je zemlja.
Bonitetska agencija Standard & Poor's je 18. travnja snizila izglede kreditnog rejtinga SAD-a na negativne, navodeći kao razlog povećanje proračunskog deficita.
Komentirajući prodemokratska previranja u arapskim zemljama, Alvalid je kazao kako Saudijska Arabija treba donijeti zakone koji će omogućiti veće sudjelovanje javnosti u vladi. Obamina administracija nastoji potaknuti prodemokratske pokrete nadahnute onima koji su svrgnuli dugogodišnje čelnike u Tunisu i Egiptu, kao dio tzv. Arapskog proljeća kako bi se ostvarile šire, regionalne promjene.