Realnim padom u ožujku nakon osam mjeseci prekinut je trend rasta potrošnje na godišnjoj razini, što je ponajviše posljedica kasnijih uskrsnih blagdana.
"Prvi je to realni pad potrošnje od srpnja prošle godine, a i prilično je snažan. Ponajprije je tome razlog drugačiji termin Uskrsa. Prošle je godine, naime, Uskrs bio početkom travnja, pa su građani dio blagdanske potrošnje obavili u ožujku, a ove godine tog efekta nije bilo. Kako je ove godine Uskrs bio krajem travnja, u tom se mjesecu može očekivati rast potrošnje“, kaže Zdeslav Šantić, glavni ekonomist Splitske banke.
No, bez obzira na termin Uskrsa, činjenica je da promet u trgovini na malo stagnira, te da ove godine neće značajnije porasti, dodaje.
"To je prvenstveno posljedica negativnih kretanja na tržištu rada i realnog pada neto plaća, koji bi se mogao nastaviti tijekom ove godine", ocjenjuje Šantić.
Kako je u prvom tromjesečju industrijska proizvodnja pala za 4,9 posto te kako je prekinut rast potrošnje, Šantić procjenjuje da je bruto domaći proizvod (BDP) u prvom tromjesečju ponovno pao.
"Sigurno je da će u prvom kvartalu gospodarstvo ponovno pasti, za otprilike 0,5 posto. I to ne samo zbog pada industrijske proizvodnje i trgovine na malo, nego i građevinskih radova, koji su u prva dva mjeseca smanjeni gotovo 8 posto i još se ne nazire oporavak građevinskog sektora“, ističe Šantić.