FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

ZSE: očekuje se smirivanje tržišta

ZAGREB, 3. svibnja 2011. (Hina) - Nakon jučerašnjeg oštrog pada cijene dionice HT-a i Crobex indeksa, na Zagrebačkoj se burzi danas očekuju mirnije trgovanje i nevelike oscilacije cijena dionica.

Od 8 analitičara brokerskih tvrtki, koji su sudjelovali u Hininoj anketi, njih 6 danas očekuje stagnaciju Crobexa, a 2 porast.

Crobex indeks potonuo je jučer 1,66 posto, na 2.196 bodova, a Crobex10 1,94 posto, na 1.222 boda.

Redovni promet dionicama dosegnuo je 32,6 milijuna kuna, što je oko 5 milijuna više nego prethodnog trgovinskog dana.

Najveći promet, gotovo 15 milijuna kuna, ostvaren je dionicom HT-a. Cijena joj je pala za 8,59 posto, na 252,33 kune, najnižu razinu od 15. rujna 2009., kada je iznosila 251,3 kune.

Oštar pad njezine cijene bio je očekivan, s obzirom da od jučer dionica HT-a ne nosi pravo na isplatu dividende za prošlu godinu u iznosu od 22,76 kuna.

„Efekt dividende na dionicu HT-a jučer se ispuhao. S jenjavanjem sezone objave financijskih izvješća za prvo tromjesečje, očekujem smirivanje oscilacija cijena najlikvidnijih izdanja na domaćem tržištu“, ističe Nada Harambašić, glavna financijska analitičarka u Raiffeisen Consultingu.

Ističe da i u ostatku tjedna očekuje tek blage korekcije cijena dionica jer će ulagači, nakon prvih reakcija na objavljene financijske rezultate, detaljnije analizirati poslovanje domaćih kompanija u prvom kvartalu.

Na svjetskim burzama, pak, prevladava blago negativno raspoloženje. Na Wall Streetu su u ponedjeljak cijene dionica blago pale, jer euforična reakcija nakon vijesti o smrti Osame bin Ladena nije dugo trajala, pa su u fokus ulagača ponovno ušle gospodarske vijesti.

I na većini azijskih i europskih burzi cijene su dionica jutros pale.

„Sudeći po terminskim indeksima, na svjetskim burzama danas je moguća negativna korekcija cijena dionica,

uglavnom zbog pada cijena roba i usporavanja industrijske proizvodnje u Kini“, smatra Harambašić.

Kineski PMI indeks u travnju je oslabio s 53,4 na 52,9 bodova.

„Podatak o blagom usporavanju kineske industrijske aktivnosti u travnju mogao bi imati negativni učinak na vozarine u segmentu brodskog prijevoza, tržišta koje je uvelike senzitivno na potražnju Kine za sirovinama. Međutim, investitori bi taj podatak mogli percipirati i pozitivno, jer ukazuje da zaoštravanje kineske monetarne politike, kako bi se zauzdala inflacija, napokon daju rezultata“, ocjenjuje Harambašić.

Ističe i da su najvažniji svjetski burzovni indeksi na relativno visokim razinama, pa postoji mogućnost intenziviranja dobitonosnih prodaja dionica.

Od domaćih makroekonomskih pokazatelja, Državni zavod za statistiku objavit će danas prvu procjenu o prometu u trgovini na malo u ožujku, a makroekonomisti su podijeljeni po pitanju je li potrošnja porasla deveti mjesec zaredom.

Pet makroekonomista, koji su sudjelovali u anketi Hine, procjenjuju u prosjeku da je u ožujku potrošnja porasla za 0,2 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine. Njihove procjene kreću se u rasponu od pada potrošnje za 0,4 do rasta za 1,2 posto.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙