FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Makroekonomija: nakon osam mjeseci rasta, potrošnja pala 2 posto

ZAGREB, 3. svibnja 2011. (Hina) - U ožujku je promet u trgovini na malo u Hrvatskoj realno pao za 2,0 posto na godišnjoj razini, čime je nakon osam mjeseci prekinut trend rasta potrošnje, što je ponajviše posljedica kasnijih uskršnjih blagdana.

Državni zavod za statistiku objavio je danas da je promet od trgovine na malo, što su ga ostvarili svi poslovni subjekti koji se bave tom djelatnošću bez obzira na svoju pretežnu djelatnost, u ožujku nominalno porastao za 1,3, dok je realno pao za 2,0 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine.

To je ispod svih očekivanja. Pet makroekonomista, koji su sudjelovali u anketi Hine, očekivali su u prosjeku da je u ožujku potrošnja porasla za 0,2 posto na godišnjoj razini. Njihove procjene kretale su se u rasponu od pada potrošnje za 0,4 do rasta za 1,2 posto.

„Prvi je to realni pad potrošnje od srpnja prošle godine, a i prilično je snažan. Ponajprije je tome razlog drugačiji termin Uskrsa. Prošle je godine, naime, Uskrs bio početkom travnja, pa su građani dio blagdanske potrošnje obavili u ožujku, a ove godine tog efekta nije bilo. Kako je ove godine Uskrs bio krajem travnja, u tom se mjesecu može očekivati rast potrošnje“, kaže Zdeslav Šantić, glavni ekonomist Splitske banke.

No, bez obzira na termina Uskrsa, činjenica je da promet u trgovini na malo stagnira, te da ove godine neće značajnije porasti, dodaje Šantić.

„To je prvenstveno posljedica negativnih kretanja na tržištu rada i realnog pada neto plaća, koji bi se mogao nastaviti tijekom ove godine“, ocjenjuje Šantić.

Kako je u prvom tromjesečju industrijska proizvodnja pala za 4,9 posto te kako je prekinut rast potrošnje, Šantić procjenjuje da je bruto domaći proizvod (BDP) u prvom tromjesečju ponovno pao.

„Sigurno je da će u prvom kvartalu gospodarstvo ponovno pasti, za otprilike 0,5 posto. I to ne samo zbog pada industrijske proizvodnje i trgovine na malo, nego i građevinskih radova, koji su u prva dva mjeseca smanjeni gotovo 8 posto i još se ne nazire oporavak građevinskog sektora“, ističe Šantić.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙