FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo-svijet-ukratko do 14,30 sati

ZAGREB, 14. travnja 2011. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 14,30 sati

BRUXELLES - Europska komisija predstavila je kontroverzni plan oporezivanja ugljičnih emisija kako bi podizanjem troškova upotrebe goriva poput ugljena i dizela potaknula upotrebu 'čistih' izvora energije.¸Cilj je "promicanje energetske učinkovitosti i potrošnje 'zelenijih' proizvoda", stoji u Komisijinom priopćenju. Komisija predlaže uvođenje poreza od 20 eura po toni emitiranog ugljičnog dioksida, te oporezivanje "energije koju proizvod generira" s 9,60 eura po gigadžulu za motorna goriva, te 0,15 eura po gigadžulu za energente koji se koriste za grijanje. Konačna je svrha tih promjena izmjena poreznih struktura 27 zemalja članica Europske unije koja će pridonijeti rastu i zaposlenosti prebacivanjem tereta poreza s rada na potrošnju, ističe nadalje Komisija. Europski povjerenik za poreze Algirdas Šemeta kazao je da bi nove mjere, nakon pregovora sa zemljama članicama i Europskim parlamentom, trebale stupiti na snagu 2013., ali da će industrija imati vremena za prilagodbu do 2023. Prema njegovim riječima, prihodi od novih poreza trebali bi do 2030. stvoriti milijun novih radnih mjesta. Minimalni porez na diesel porast će sa sadašnjih 330 eura za tisuću litara na 412 eura u 2018. Porez na benzin ostat će nepromijenjen na 359 eura za tisuću litara.

PEKING - Kineska godišnja stopa inflacije poskočila je u ožujku na 5,4 posto, dodatno naglasivši nužnost obećanog vladinog zauzdavanja cijena, prenose u četvrtak lokalni mediji. Ekonomisti su očekivali njezin skok na 5,2 posto, sa 4,9 posto zabilježenih u veljači. Godišnja stopa inflacije u ožujku će vjerojatno iznositi 5,3 do 5,4 posto, najviše u 32 mjeseca, izvijestila je u četvrtak hongkonška televizijska postaja Phoenix na svojoj web stranici, pozivajući se na neimenovani izvor. Veleprodajne su cijene u ožujku porasle 7,4 posto na godišnjoj razini, dok su industrijska proizvodnja i obujam prometa u maloprodaji uvećani za 14,8, odnosno 17,4 posto. Novinska agencija Xinhua u srijedu je objavila da je vlada obećala upotrijebiti sva raspoloživa sredstva, uključujući odredbe o visini kapitalnih rezervi banaka, kamatnjake i valutne instrumente, kako bi obuzdala inflaciju.

ZUERICH - Švicarski farmaceutski div Roche izvjestio je u četvrtak da su mu prihodi u prvom tromjesečju pali devet posto u odnosu na godinu ranije zbog jačeg švicarskog franka. Prihodi su u prva tri mjeseca ove godine dosegnuli 11,1 milijardu franaka (12,5 milijardi dolara, 8,6 milijardi eura). Negativni utjecaj valutnih tečajeva naštetio je rezultatima u iznosu od 1,1 milijarde franaka ili devet posto, "zbog jačine franka u odnosu na sve relevantne valute za Roche, posebice američki dolar i euro", ističe se u priopćenju. Farmaceutski div ujedno je potvrdio prognozu za cijelu godinu, procjenjujući da će prihodi grupe rasti po "niskoj jednoznamenkastoj stopi iskazano u lokalnim valutama“.

DUBLIN - Bank of Ireland objavila je u četvrtak da je smanjila neto gubitak u prošloj godini na 609 milijuna eura zahvaljujući znatnim popustima koje je uspjela utanačiti s vlasnicima obveznica u pregovorima o restrukturiranju duga. Visina gubitka iznenadila je analitičare koji su prognozirali da će biti dvostruko veći, s obzirom na ogromne gubitke ostalih irskih banaka. U 2009. Bank of Ireland zabilježila je neto gubitak od 1,76 milijardi eura. Nacionalizaciju još nije izbjegla budući da irska vlada traži od nje da prikupi 4,2 milijarde eura kako bi se osigurala od eventualnih gubitaka na kreditima u budućnosti. Izvršni direktor Richie Boucher ističe da banka agresivno traži pomoć inozemnih ulagača. Vlada je već sada njezin najveći dioničar, s udjelom od 36 posto.

MILANO - Italija je snizila prognoze gospodarskog rasta u razdoblju od 2011. do 2013., ali je na dobrom putu da sreže proračunski manjak u skladu s europskim propisima, izvijestio je u srijedu izvor iz vlade. Prognoza rasta za ovu godinu snižena je na 1,1 posto, s 1,3 posto prognoziranih u rujnu prošle godine. Prognoze rasta za 2012. i 2013. također su revidirane naniže, na 1,3 posto i 1,5 posto, u odnosu na prethodno prognoziranih dva posto u obje godine, rekao je izvor. Time se Rim uskladio s procjenama Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), navedenima u redovnim proljetnim prognozama za svjetsko gospodarstvo. Prošle je godine Italija ostvarila 1,3-postotni rast gospodarskih aktivnosti. Talijanska vlada ujedno je potvrdila važeću prognozu proračunskog manjka, prema kojoj će on biti na razini 3,9 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP) u ovoj, odnosno 2,7 posto u 2012., naveo je izvor. Talijanska vlada je 2010. usvojila nepopularni paket mjera štednje u vrijednosti 25 milijardi eura kako bi stabilizirala javne financije i do 2012. svela manjak unutar dopuštenih okvira u Europskoj uniji.

ZAGREB/BRUXELLES - Europska komisija predstavila je ovoga tjedna mjere za uvođenje jedinstvenog europskog patenta, koji će vrijediti u 25 država članica i trebao bi za gotovo 80 posto smanjiti troškove inovacija u Europi. Patent će omogućiti da se jednim dokumentom zaštiti izum u svim državama koje ga priznaju. Patente se trenutačno mora zaštititi u svakoj državi posebno, što uzrokuje velike troškove koje male tvrtke često ne mogu podnijeti. Komisija predlaže da se zahtjevi za priznanje patenta mogu predati na bilo kojem jeziku, a Europski ured za patente (EPO) nastavit će odobrenja zahtjeva sastavljati na engleskom, francuskom ili njemačkom, što su tri službena jezika EPO-a. Za podnositelje zahtjeva iz EU-a koji zahtjev predaju na nekom od jezika koji ne pripada tom krugu od tri jezika, trošak prijevoda na jedan od ta tri bit će kompenziran. Konačno, nakon što patent dobije odobrenje, odluka o opsegu zaštite treba se prevesti na druga dva od tri službena jezika EPO-a. Komisija predlaže i prijelazno razdoblje od najviše 12 godina dok se ne razvije učinkovit sustav automatskog prijevoda.

BRUXELLES - Europska komisija pokušala je ovoga tjedna uvjeriti javnost da je jedinstveno tržište, koje jamči slobodu kretanja za ljude, kapital, robu i usluge, u skladu sa socijalnim pravima. "Iznimno je važno da jedinstveno tržište u potpunosti poštuje sva socijalna prava, uključivo ona radnika", rekao je predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso na konferenciji za novinare u srijedu, predstavljajući Akt o jedinstvenom tržištu. "Ne bi smio postojati sukob između slobode kretanja u Europi i socijalnih prava. Mislimo da je to kompatibilno", istaknuo je. Barroso je predstavio Akt o jedinstvenom tržištu, popis 12 prioritetnih projekata za poticanje jedinstvenog tržišta, koje se temelji na slobodi kretanja, ali je i često predmet kritika zbog "divljih" liberalizacija. Akt predviđa mjere za poticanje financiranja srednjeg i malog poduzetništva, uvođenje jedinstvenog europskog patenta, jačanje energetskih i telekomunikacijskih mreža, olakšavanje mobilnosti radnika, ali i poglavlje o socijalnom poduzetništvu ili jačanju socijalne kohezije.

PARIZ - Francuska se protivi europskoj politici liberalizacije prava sadnje vinove loze, rekao je francuski ministar poljoprivrede Bruno Le Maire, pojasnivši da će posjetiti zemlje članice kako bi se donijelo zajedničko stajalište o regulativi tog tržišta. "Protivimo se liberalizaciji prava sadnje u Europi", rekao je ministar pred francuskom Nacionalnom skupštinom. Takva reforma značila bi, po njemu, "povećanje od oko 30 posto kultiviranih poljoprivrednih površina", "trenutno smanjivanje kvalitete", preveliku proizvodnju, "pad cijena" i uništavanje tisuća uzgajivača u Francuskoj kao i u ostatku Europe. "Odluka o liberalizaciji nije dobra i obratit ćemo se Komisiji oko tog pitanja", dodao je. Bruxelles se zalaže za liberalizaciju sadnje vinove loze i ta bi mjera trebala stupiti na snagu 1. siječnja 2016., s time da bi se datum primjene mogao odgoditi i do kraja 2018.

SANYA - Pet zemalja BRICS-a učinilo je u četvrtak novi korak prema učvršćivanju globalnog utjecaja, pozvavši na uspostavu šireg globalnog sustava rezervne valute koji će jamčiti stabilnost i izvjesnost. U priopćenju sa summita na južnom kineskom otoku Hainan, čelnici Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južnoafričke Republike istaknuli su da je najnovija financijska kriza razotkrila neadekvatnosti i manjkavost trenutnog monetarnog poretka s dolarom na čelu. "Aktualno doba zahtijeva da zemlje BRICS-a ojačaju dijalog i suradnju", kazao je kineski predsjednik Hu Jintao. U BRICS-u su zabrinuti za sudbinu dolara u dugoročnoj perspektivi s obzirom na goleme američke manjkove u proračunu i vanjskotrgovinskoj razmjeni. Također iskazuju negodovanje zbog privilegija koje nosi status vodeće valute rezervi, pozivajući na preustroj sustava. Kao daljnji udarac dolaru, razvojne banke u pet zemalja te skupine postigle su načelni dogovor o uspostavi zajedničkih kreditnih linija koje bi bile iskazane u njihovim valutama a ne u dolarima.

BRUXELLES - Francuska vlada objavila je u srijedu da bi novi pakt za usklađeno upravljanje europskim gospodarstvom trebao obuhvatiti i ujednačavanje poreznih stopa, što je vrlo kontroverzno pitanje za države koje inzistiraju na fiskalnoj samostalnosti. Istup francuskog državnog tajnika za europske poslove Laurenta Wauquieza mogao bi iznova potpiriti sukob Dublina i Pariza koji traži radikalne promjene irske niske stope korporativnog poreza. "Željeli bismo da euro pakt bude puno više usmjeren prema fiskalnoj konvergenciji, posebice kroz koordinaciju poreznih stopa. Apsolutno želimo da se Europa bori protiv ne-kooperativne porezne prakse“, rekao je za AFP Wauquiez. Novi "Euro Plus Pakt" koji je prošlog mjeseca dobio podršku na summitu EU-a predviđa usvajanje godišnjih ciljanih vrijednosti raznih pokazatelja radi jačanja europskog gospodarstva. Europska komisija već je predstavila planove koji će kompanijama omogućiti da pristupe europskom poreznom režimu.

LONDON/FRANKFURT/PARIZ - Europski burzovni indeksi u četvrtak su smanjeni, pritisnuti zabrinutostima ulagača u vezi kineske inflacije i nove sezone poslovnih izvješća, a najveći gubitnici bile su tehnološke tvrtke. Indeksi na tri ključna europska tržišta redom su tako značajnije oslabjeli. Indeks londonske burze FTSE spustio se za 0,9 posto, na 5.955 bodova, frankfurtski DAX za 0,8 posto, na 7.120 bodova, a pariški CAC za 1,05 posto, na 3.964 boda. Najveći gubitnici zabilježeni su u tehnološkom sektoru, predvođenom Ericssonom, čije su dionice pojeftinile 2,7 posto uslijed nepopustljivih zabrinutosti u vezi utjecaja japanske krize na lanac nabave u tome sektoru. Lošem raspoloženju pridonijele su vijesti o godišnjoj stopi inflacije u Kini koja se procjenjuje u ožujku u visini od 5,3 do 5,4 posto, što je njezina najviša razina u posljednja 32 mjeseca. Pritisnute padom cijena kovina oslabjele su dionice rudarskih kompanija, predvođene onima Rio Tinta i BHP Billitona, koje su bile na gubitku od 1,2 i 1,5 posto. Od pojedinačnih gubitnika isticala se dionica farmacetskog diva Rochea, s padom cijena dionica od 0,9 posto budući da njezini tromjesečni prihodi nisu ispunili očekivanja ulagača. S druge strane, bolji od očekivanja prihodi zaslužni su za rast cijene dionice Danonea, čiji je dobitak iznosio 2,5 posto. Indeks Tokijske burze Nikkei bio je u plusu od 0,13 posto, završivši trgovanje na 9.653 boda.

LONDON - Cijene nafte kliznule su u četvrtak na međunarodnim tržištima budući da ulagače i dalje muči strah da bi skupa nafta mogla ugroziti gospodarski rast i potražnju. Cijene barela sirove nafte za isporuke u svibnju pale su na američkom tržištu 37 centi na 106,74 dolara. Na tržištu u Londonu bile su u minusu 48 centi i iznosile su 122,40 dolara. "Strahuje se da bi visoke cijene nafte mogle zagušiti gospodarski rast, pa svjedočimo priličnom oštrim korekcijama", ističe Ong Yi Ling iz singapurskog Phillip Futuresa. Međunarodna agencija za energiju (IEA) izvijestila je ovog tjedna da je primijetla znakove usporavanja potražnje za naftom u siječnju i veljači, a Međunarodni monetarni fond upozorio je da visoke cijene nafte predstavljaju prijetnju za gospodarski oporavak. Organizacija zemalja izvoznica nafte objavila da je cijena barela referentne košarice njezine nafte iznosila u srijedu 116,70 dolara, što znači da je bila 85 centi niža nego dan ranije.

NEW YORK - Na Wall Streetu su u srijedu Dow Jones i S&P 500 indeks ostali gotovo nepromijenjeni, jer je ulagače razočarao osvrt čelnika JPMorgana o situaciji u bankarskom sektoru, dok je Nasdaq indeks ojačao, zahvaljujući najavi dobrih kvartalnih poslovnih rezultata nekoliko tehnoloških kompanija. Dow Jones indeks ojačao je 7 bodova, ili 0,06 posto, na 12.270 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,02 posto, na 1.314 bodova, a Nasdaq indeks 0,61 posto, na 2.761 bod. Na početku jučerašnjeg trgovanja cijene su dionica osjetno porasle, zahvaljujući dobrim pokazateljima iz američkog gospodarstva. Uz to, objavljeno je da je u ožujku promet u trgovini na malo porastao 0,4 posto. Premda se taj rast ponajviše zahvaljuje rastu cijena goriva, to je ipak deveti mjesec zaredom kako potrošnja Amerikanaca jača. I dok se sezona objave kvartalnih poslovnih rezultata zahuktava, ulagači su suzdržani, na što ukazuje mršav obujam trgovanja. Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika je jučer zamijenilo samo 6,9 milijardi dionica, dok je lani prosječan dnevni obujam iznosio 8,47 milijardi.

TOKYO - Na većini azijskih burzi cijene su dionica jutros blago pale, jer su ulagači oprezni nakon jučerašnje stagnacije indeksa na Wall Streetu, pa ih nije potaknuo ni podatak o impresivnom rastu singapurskog gospodarstva. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 0,3 posto, a blago su porasle i cijene dionica u Šangaju. No, u Južnoj Koreji, Singapuru, Australiji i Hong Kongu cijene su dionica pale između 0,2 i 0,4 posto. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 7,30 sati u minusu 0,3 posto. Jučerašnja stagnacija cijena dionica na Wall Streetu navela je azijske ulagače na oprez, pa ih nije ohrabrio ni podatak da je u prvom tromjesečju ove godine bruto domaći proizvod Singapuru porastao iznad svih očekivanja – 23,5 posto u odnosu na prethodni kvartal. Unatoč tome, u Singapuru su cijene dionica jutros blago pale, jer je tamošnja središnja banka odmah poručila da će dozvoliti jačanje lokalne valute kako bi zauzdala inflacijske pritiske.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙