PARIZ - Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) objavila je u utorak da su se izgledi za rast u skupini najvećih gospodarstava svijeta G7, uz izuzetak Japana, poboljšali zahvaljujući ubrzanim ulaganjima u privatnom sektoru i trgovini. U OECD-u sada očekuju da će šest gospodarstava, uključujući američko, kanadsko, britansko, njemačko, francusko i talijansko, porasti u prvoj polovini ove godine po stopi od oko tri posto u odnosu na isto razdoblje lani, što je osjetno više u odnosu na prethodnu OECD-ovu prognozu. U studenom je OECD za gospodarstva u skupini G7 uključujući Japan prognozirao za tekuću godinu rast u visini dva posto. Glavni oslonac bržeg rasta trebala bi biti pojačana ulaganja u privatnom sektoru, a stanje na tržištu rada izgleda bolje no što se očekivalo prije nekoliko mjeseci, što bi moglo povoljno utjecati na privatnu potrošnju. Nova prognoza ne uključuje Japan budući da OECD smatra da je prerano da se utvrdi puni iznos šteta koje su uzrokovali prošlomjesečni potres, tsunami i nuklearna katastrofa.
MOSTAR - Predsjednica hrvatske vlade Jadranka Kosor otvorila je u utorak 14. Međunarodni sajam gospodarstva Mostar i tom prigodom je pozvala političare u Bosni i Hercegovini da izbjegnu krizu i postignu dogovor kako bi se osigurala jednakopravnost Hrvata s druga dva naroda. Naglasila je da je Bosna i Hercegovina za Hrvatsku najvažniji partner u susjedstvu, a što će postati posebno značajno kad Hrvatska postane punopravna članica EU. Ocijenila je i da podatci svjedoče o oporavku gospodarske suradnje između dviju zemalja, naglasivši da je u prva dva mjeseca ove godine robna razmjena u odnosu na 2010. porasla za 29 posto. Pozvala je bosanskohercegovačke državljane da ove godine ljetuju na Jadranu, dodajući kako dvije zemlje imaju prostora u jačanju suradnje u području telekomunikacija, graditeljstva, farmaciji, elektroničkoj industriji te proizvodnji i preradi aluminija. Predsjednica hrvatske vlade obišla je nekoliko štandova hrvatskih izlagača. Na mostarskom sajmu nazočila je i svečanom potpisivanju ugovora između Končara i Elektroprivrede Hrvatske zajednice Herceg-Bosne o rekonstrukciji hidroelektrane Rama, vrijedan 17,4 milijuna eura.
BRUXELLES - Europska komisija snizila je u ponedjeljak po drugi put od lipnja prošle godine kazne koje je odredila proizvođačima čelika na čelu sa svjetskim liderom Arcelor Mittalom zbog kršenja propisa o ravnopravnom tržišnom natjecanju. Ukupan iznos novčanih kazni za 17 tvrtki, za koje je utvrđeno da su dogovarale cijene u razdoblju između 1984. i 2002., prvi je put smanjen u listopadu prošle godine, s 518 milijuna na 458 milijuna eura. U ponedjeljak je Komisija najavila još jedan ispravak iznosa kazni, koje će tako zajedno iznositi 269 milijuna eura. Najveće će koristi od sniženja imati Arcelor Mittal, čija je kazna snižena s 276 milijuna na 45,7 milijuna eura. Glasnogovornica povjerenstva za zaštitu tržišnog natjecanja Amelia Torres izjavila je za agenciju AFP da su kazne smanjene jer podružnice ArcelorMittala takvu svotu nisu mogle platiti, a roditeljska tvrtka zakonski dužna to učiniti. Bruxelles je utvrdio da su proizvođači čelika dogovarali cijene duge namotane čelične žice koja se zajedno s betonom koristi za gradnju temelja, balkona i mostova.
BRUXELLES - Europska komisija pokrenula je u utorak javnu raspravu o tome kako poboljšati upravljanje europskim kompanijama kako bi se povećala njihova konkurentnost i izbjegle nove krize, a jedna od mogućnosti je i uvođenje kvota za žene u upravnim odborima, priopćeno je iz Bruxellesa. "U sadašnjoj gospodarskoj situaciji, moramo više nego ikad osigurati da se kompanijama dobro upravlja i da su pouzdane i održive. Previše kratkoročnog razmišljanja imalo je katastrofalne posljedice. Zato smo danas pokrenuli raspravu o učinkovitosti postojećeg okvira za korporativno upravljanje. Iznad svega, potrebno je da upravni odbori kompanija budu učinkovitiji i da dioničari u potpunosti preuzmu svoje odgovornosti", rekao je povjerenik za unutarnje tržište i usluge Michel Barnier. Javna rasprava traje od 22. srpnja 2011. Na osnovi njezinih rezultata, Komisija će odlučiti treba li pripremiti zakonski prijedlog o tom pitanju.
VARŠAVA - Poljska središnja banka podigla je u utorak ključne kamatne stope za četvrtinu postotnog boda, na četiri posto, po drugi put u ovoj godini. Banka je već podigla njihovu razinu u siječnju. Najnoviji potez bio je očekivan s obzirom na jačanje inflacije. Očekuje se također jačanje poljskog zlota, koje bi moglo privući investitore u potrazi za višom stopom povrata u usporedbi s eurozonom. Europska središnja banka sastaje se u četvrtak i očekuje se da će također podići kamatne stope u eurozoni sa sadašnje rekordno niske razine od jedan posto.
NEW YORK - Agencija Moody's Investors Service objavila je u utorak da bi idućih mjeseci mogla podići važeći rejting Bugarske 'Baa3' s obzirom na zdrave javne financije i kontinuirano poboljšanje institucionalnog okvira u toj zemlji. Kako navode u agenciji, glavni su razlozi preispitivanja rejtinga snažna proračunska pozicija i disciplina, potvrđeni proračunskim rezervama i očekivanim smanjenjem manjka u ovoj godini ispod najviše dopuštene razine u Europskoj uniji od tri posto BDP-a. U Moody'su su pohvalili i vladino inzistiranje na jačanju institucija, uključujući efikasnije kandidiranje za sredstva iz europskih kohezijskih fondova i mjere čiji je cilj borba protiv korupcije i kriminala. Prognoza za bugarski rejting pozitivna je od siječnja 2010.
LONDON - Dolar je u utorak ojačao prema euru na međunarodnim tržištima valuta budući da ulagači nastoje procijeniti izglede da američka središnja banka slijedi primjer Pekinga i Frankfurta i podigne kamatnjake kako bi obuzdala inflaciju. Euro je tako kliznuo na 1,4182 dolara, nakon što je prethodni dan nakratko dosegnuo najvišu petomjesečnu razinu prema dolaru od 1,4268 dolara, poduprt očekivanjima da će Europska središnja banka (ECB) u četvrtak povisiti kamatne stope u eurozoni. Europska jedinstvena valuta ujedno je blago ojačala prema jenu, na 119,52 jena. Dolar je također bio na dobitku prema japanskoj valuti, te se njime trgovalo po 84,27 jena. Kina je u međuvremenu u utorak po četvrti put od listopada povisila kamatnjake u najnovijem nastojanju usmjerenom na zauzdavanje zajmodavnih aktivnosti i kontrolu inflacije. Australija je pak svoje kamatne stope u skladu s očekivanjima u utorak ostavila nepromijenjenima na 4,75 posto, ustvrdivši da će snažni australski dolar nastaviti držati inflaciju pod kontrolom.