Cijene barela sirove nafte za isporuke u svibnju pale su na američkom tržištu 37 centi na 106,74 dolara. Na tržištu u Londonu bile su u minusu 48 centi i iznosile su 122,40 dolara.
"Ulagači više nisu tako jednoznačno okrenuti višim cijenama, te bi one mogle nastaviti blago padati, uz potporu na 105 dolara za barel", ističe Ong Yi Ling iz singapurskog Phillip Futuresa.
"Strahuje se također da bi visoke cijene nafte mogle zagušiti gospodarski rast, pa svjedočimo priličnom oštrim korekcijama", dodala je.
Međunarodna agencija za energiju (IEA) izvijestila je ovog tjedna da je primijetla znakove usporavanja potražnje za naftom u siječnju i veljači, a Međunarodni monetarni fond upozorio je da visoke cijene nafte predstavljaju prijetnju za gospodarski oporavak.
Tržišta je zabrinulo i medijsko izvješće da je inflacija u Kini u ožujku poskočila na 5,4 posto, budući da je Peking najavio da će se u nastojanjima da ukroti rast cijena poslužiti svim raspoloživim sredstvima, uključujući i više kamatnjake. Taj bi potez mogao zakočiti potražnju u drugom po veličini svjetskom gospodarstvu i potrošaču nafte.
Organizacija zemalja izvoznica nafte objavila je u međuvremenu na svojim internetskim stranicama da je cijena barela referentne košarice njezine nafte iznosila u srijedu 116,70 dolara, što znači da je bila 85 centi niža nego dan ranije.