FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Zabrinutost zbog opskrbe poduprla cijene nafte

LONDON, 31. ožujka 2011. (Hina/Reuters) - Cijene sirove nafte porasle su u četvrtak na londonskom tržištu više od jednog dolara i na dobrom su putu da zabilježe najveći tromjesečni rast u skoro dvije godine, poduprte zabrinutošću za opskrbu s Bliskog istoka.

Cijene barela sirove nafte za isporuke u svibnju porasle su na londonskom tržištu za 1,24 dolara na 116,37 dolara. Na američkom su bile u plusu 1,08 dolara i iznosile su 105,35 dolara.

Trgovci, analitičari i investitori smatraju da je nova najniža granica za cijene nafte 100 dolara za barel zbog rizika na strani ponude i rasta gospodarstava nakon najburnijeg i najneizvjesnijeg tromjesečja za tržište nafte od kraja 2008.

Zabrinutost je porasla i zbog Sirije gdje je u prosvjedima ubijeno više od 60 ljudi, nakon što je predsjednik Bashar al-Assad odbio ukinuti desetljećima stari zakon o izvanrednom stanju.

„Molitve petkom možda su ključni faktor koji sada podupire tržište, a dio pozornosti ponovno se preusmjerava i na Japan i troškove obnove", rekao je Thorbjoern Bak Jensen, analitičar Global Risk Managementa.

Prodaja naftnih proizvoda u Japanu porasla je u veljači za 0,8 posto u odnosu na godinu ranije zahvaljujući oporavku gospodarstva koji je pomogao potaknuti potražnju za benzinom četvrti mjesec zaredom. Izgledi za potrošnju u razdoblju nakon potresa i tsunamija i dalje su neizvjesni. Smanjena opskrba strujom iz nuklearnih elektrana i obnova mogli bi povećati japansku potražnju za naftom za potrebe proizvodnje električne energije. Međunarodna agencija za energiju objavila je da će Japanu biti potrebno dodatnih 200.000 barela dnevno ali trgovci kažu kako bi utjecaj na svjetsku opskrbu mogao biti veći.

Napad eksplozivnom pošiljkom na nuklearni lobi u Švicarskoj pokazuje kakve su razmjere poprimile negativne reakcije na planove za nuklearni razvoj nakon katastrofe u japanskoj elektrani u Fukushimi.

„Nuklearno pitanje u Japanu moglo bi imati vrlo značajne posljedice. Puno zemalja sada raspravlja o nukearnoj energiji i suspendirana je gradnja novih elektrana", kazao je jedan trgovac naftom.

Švicarska je zaustavila proces odobravanja tri nove nuklearne elektrane, dok je Njemačka brzo suspendirala poslovanje u sedam starijih nuklearki. Austrija je zatražila paneuropski 'stres test', Italija najavila jednogodišnji moratorij na nove elektrane a Bugarska postrožila ograničenja u nukearki Belene u blizini trusnog područja.

Drugi pak analitičari tvrde da bi smanjena japanska industrijska proizvodnja mogla u konačnici oslabiti uvoz, čime bi se na strani potražnje postigla ravnoteža u odnosu na smanjenu opskrbu s Bliskog istoka.

Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) objavila je u međuvremenu na svojim internetskim stranicama da je cijena barela referentne košarice njezine nafte u srijedu iznosila 110,18 dolara, što znači da je bila 31 cent viša nego dan ranije.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙