"Nesreće u Fukushimi i Černobilu su vrlo različite", rekao je novinarima šef odjela za sigurnost i nuklearnu sigurnost IAEA-e Denis Flory.
"Nesreća u Fukushimi je potpuno drugačija i razina emisija u Čenrobilu je bitno drugačija", naglasio je taj dužnosnik IAEA-e.
Japan je u utorak povećao razinu nuklearne katastrofe u nuklearki Fukushima Daiichi s 5 na najvišu 7, čime je ta katastrofa izjednačena s katastrofom u Černobilu iz 1986.
Prijelaz na razinu 7, veliku nesreću sa značajnim učincima na zdravlje i okoliš odlučen je na temelju ukupnog ispuštanja radioaktivnosti, 370.000 terabekerela do sada, prema podacima japanskih vlasti, dok je u Černobilu utvrđeno ispuštanje radioaktivnosti od 5,2 milijuna terabekerela, objasnio je Flory.
IAEA također naglašava da je katastrofu u Černobilu izazvala ljudska pogreška, dok su krizu u Fukushimi izazvali potres i tsunami.
Snažna eksplozija u Černobilu, s jednim reaktorom u radu odaslala je velike količine radiaktivnosti u atmosferu, raspršivši je po planetu.
U Fukushimi su se reaktori ugasili i nije bilo eksplozije unutar sigurnosnog pojasa.
Flory zaključuje da je stanje u Fukushimi i dalje vrlo ozbiljno, ali postoje prvi znakovi povratka nekih funkcija, posebice opskrbe sustava hlađenja reaktora.