Ministarstvo trgovine, zaduženo za nadgledanje nuklearne sigurnosti, priopćilo je da će biti sastavljena sveobuhvatna pravila za operatore nuklearki u svjetlu ove nesreće u nuklearki u Fukushimi.
U katastrofalnom potresu koji je 11. ožujka pogodio sjeveroistok Japana, a nakon kojega je uslijedio 24 metara visoki tsunami, smrtno je stradalo i nestalo više od 28.000 ljudi. Zabilježena su i ogromna oštećenja na rashladnim uređajima reaktora nuklearke Fukushima Daiichi.
Nuklearna elektrana Fukushima Daiichi izgrađena je prije 40 godina na obali Pacifika, u području podložnom potresima. Od Tokija, u kojemu živi 35 milijuna stanovnika udaljena je 250 km. Upozorenje od opasnosti od ekološke katastrofe i zagađenja prehrambenih namirnica osobito je istaknuto u ponedjeljak pošto je ustanovljena prisutnost plutonija na pet lokacija u tlu oko Fukushime.
Otkriće plutonija u tlu oko nuklearke izazvalo je veliku zabrinutost, pa je humanitarna kriza prouzročena potresom i tsunamijem pala je u drugi plan.
Japanska vlada je priznala da okončanje krize nije na vidiku, a porast razine radioaktivnog joda u moru potkrijepio je dokaze o istjecanju radioaktivnosti iz reaktora.
Nova očitanja pokazala su da je razina radioaktivnog joda u moru 3,355 puta veća od dozvoljene, priopćila je državna agencija za nuklearnu sigurnost, ali je umanjila važnost utjecaja te radiokativnosti izjavivši da su ljudi napustili to područje, a da je ribolov zaustavljen.
"Nismo u situaciji da možemo reći da ćemo to staviti pod kontrolu u određenom roku", rekao je visoki dužnosnik Yukio Edano.
Nuklearni operator Tokyo Electric Power (TEPCO) izjavio je da će trebati "prilično dugo vremena" da se stabiliziraju pregrijani reaktori.