Dow Jones indeks pao je prošloga tjedna 2,1 posto, na 12.130 bodova, dok je S&P 500 oslabio 1,7 posto, na 1.319 bodova, a Nasdaq indeks 1,9 posto, na 2.781 bod.
Nakon najslabijeg tjedna S&P 500 indeksa u posljednjih 15, ulagači nastoje dokučiti jesu li time predviđanja korekcije cijena dionica ispunjena ili slijedi daljnje klizanje na niže.
S obzirom da je S&P indeks od početka rujna prošle godine porastao više od 25 posto, prošlotjedni pad od 1,7 posto prilično je blag.
„Očekivali smo korekciju cijena od najmanje 5 posto, pa mislim da ne možemo očekivati da će na ovim cjenovnim razinama puno novih ulagača ući na tržište. S obzirom na nedavni snažan rast cijena i tenzije na Bliskom istoku, ne očekujem agresivniju kupnju“, kaže Leo Grohowski, direktor u fondu BNY Mellon Wealth Management.
Ako na tržište ne uđu novi ulagači, može se očekivati mršaviji obujam trgovanja. Zbog toga bi tržište moglo biti još nestabilnije. Na nesigurnost ulagača ukazuje i prošlotjedni rast VIX 'indeksa straha' za 17 posto.
Prošloga je tjedna znatno veći obujam trgovanja bio kada su cijene dionica padale nego kada su rasle.
Pad cijena dionica prošloga tjedna ponajviše je posljedica snažnog rasta cijena nafte, zbog proturežimskih prosvjeda u Libiji i drugim naftom bogatim zemljama Bliskog istoka i sjeverne Afrike.
Zbog strahovanja da će prosvjedi u Libiji narušiti opskrbu naftom, cijena 'crnog zlata' porasla je prošloga tjedna oko 13 posto.
To loše utječe na dionice jer se ulagači plaše da će visoke cijene goriva izazvati slabljenje potrošnje, što bi moglo narušiti oporavak američkog gospodarstva.
Nastavi li cijena nafte rasti, cijene dionica nastavit će padati, procjenjuju analitičari.
Sezona objave kvartalnih poslovnih rezultata na samom je kraju, pa se ovoga tjedna očekuju samo izvješća Costco Wholesalea, H.J. Heinza i Novella. Stoga će u fokusu ulagača više biti makroekonomska izvješća.
S najvećim nestrpljenjem očekuju se podaci o zaposlenosti u SAD-u, nakon što su prije mjesec dana dali nejasnu sliku. Tada je broj zaposlenih porastao manje nego što se očekivalo, dok je stopa nezaposlenosti pala znatno više nego što se procjenjivalo.
To će izvješće biti objavljeno u petak, a u anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je u siječnju broj novih radnih mjesta u američkom privatnom sektoru povećan za otprilike 190.000, što bi bio najveći skok zaposlenosti od travnja prošle godine.