Euro je prema dolaru oslabio 0,2 posto na 1,3781 dolara. U istom je postotku američka valuta oslabila prema jenu, kliznuvši na 81,71 jen.
Dolaru je podršku dalo povlačenje cijena nafte s nedavno dosegnutih najviših razina u dvije i pol godine, nakon što je najveći svjetski izvoznik Saudijska Arabija priopćio da je spreman uskočiti i nadoknaditi pad opskrbe povezan s nemirima u Libiji.
Rast zelene novčanice zakočio je pak podatak da je američki BDP u četvrtom tromjesečju 2010. porastao za 2,8 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, čime je vlada u Washingtonu snizila početnu prognozu rasta u visini 3,2 posto.
Euro pak nastavlja dobivati podršku od pojačanih uvjerenja o skorom podizanju kamatnih stopa u eurozoni, nasuprot očekivanjima o nastavku popustljive monetarne politike u SAD-u.
Tako je član upravnog vijeća ECB-a i guverner njemačkog Bundesbanka Axel Weber kazao je u četvrtak da kamatnjaci u eurozoni mogu ići samo prema gore. Kandidat za čelnika ECB-a, aktualni talijanski guverner Mario Draghi kazao je pak da će središnja monetarna vlast u eurozoni morati jamčiti stabilan uteg za inflatorna očekivanja.
"Euro se držao prilično dobro u kontekstu zbivanja u sjevernoj Africi a to se može pripisati isključivo istupima ECB-a kojima se ukazuje na potrebu obuzdavanja inflacije", zaključio je Paul Mackel iz HSBC-a.
Klizanje cijena nafte pritisnulo je i švicarski franak, koji se tako spustio s rekordnih razina prema dolaru, te se njime trgovalo po 92,91 centima za dolar. Rekordno visoku vrijednost prema zelenoj novčanici franak je dosegnuo u elektroničkoj trgovini prije otvaranja burzi u petak, poskočivši na 92,29 franaka za dolar.
Euro je također bio na skromnom dobitku prema švicarskoj valuti, ojačavši 0,1 posto na 1,2800 franaka.