Tečaj eura prema američkoj valuti porastao je prošloga tjedna 1 posto, na 1,3685 dolara. U petak se u jednom razdoblju probio i iznad razine od 1,37 dolara.
U odnosu na japansku valutu, cijena eura ojačala je 0,7 posto, na 113,85 jena.
Dolar je, pak, oslabio prema japanskoj valuti, pa mu je tečaj pao 0,3 posto, na 83,15 jena.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, oslabio je prošloga tjedna 1,1 posto, na 77,67 bodova.
Jačanje eura ponajviše se zahvaljuje izjavi dužnosnika ECB-a Lorenza Binija-Smaghija da će banka možda morati postrožiti monetarnu politiku, s obzirom na snažne inflatorne pritiske širom svijeta.
Dodatnu potporu euru pružile su glasine da ECB kupuje portugalske državne obveznice, ali i solidan odaziv na aukciju španjolskih državnih obveznica.
Rast eura ipak je bio ograničen zbog nastavljenih zabrinutosti oko bankovnog sektora eurozone.
"Euro jača zbog izjava Binija Smaghija, ali ukupna je slika po pitanju eura pomalo negativna. Uzlazni trend bit će kratkog daha jer je tržište fokusirano na bojazni povezane s dugom i na poteze koji bi mogli otegnuti potragu za rješenjem problema u eurozoni", kaže Ian Stannard iz BNP Paribasa.
Ulagače brine i to što je prošloga tjedna ECB upozorila da su hitne prekonoćne pozajmice preskočile razinu od 15 milijardi eura, ali nije objasnila razloge tako snažnog rasta potražnje.
"Tržište ponovno strahuje od financijskog stresa u eurozoni i nevolja u nekoj banci", kaže Adam Cole iz RBC-a.
Analitičari podsjećaju i na percepciju da nije postignut napredak u učvršćivanju europskog kriznog fonda prije isteka roka idući mjesec, te na pojačane bojazni da će Portugal biti prisiljen zatražiti međunarodnu pomoć u rješavanju krize.
Prošloga je tjedna ojačao i švicarski franak, koji je dosegnuo najvišu razinu prema euru u dva tjedna, od 1,2895 franaka za euro, jer zbog nemira na Bliskom Istoku i u sjevernoj Africi ulagači traže sigurnija utočišta za kapital.
Dođe li do eskalacije sukoba na Bliskom Istoku, ulagači će se okrenuti sigurnijim valutama, što će poduprijeti franak, kažu analitičari.
No, jačanje franka ne odgovara Švicarskoj. Stoga je tamošnja vlada najavila mjere kako bi suzbila jačanje franka i time pružila potporu izvoznicima.
"Švicarska vlada već neko vrijeme galami zbog jakog franka, ali teško im je balansirati. Mnogi su sektori švicarskog gospodarstva pod pritiskom zbog jake valute, ali u vladi moraju voditi računa o tome da ne zadru na teren Švicarske narodne banke", kaže Jeremy Stretch iz CIBC-a.