FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet u 12,30 sati

ZAGREB, 27. siječnja 2011. (Hina) - Pregled vijesti iz svijeta do 12,30 sati:

SARAJEVO - Sud Bosne i Hercegovine zakazao je za 1. veljače saslušanje na kojemu će se zastupnici državnog odvjetništva BiH i obrane Tihomira Purde očitovati o zahtjevu za njegovo izručenje koje od bosanskohercegovačkog pravosuđa traži Srbija, potvrđeno je u četvrtak Hini u Sudu BiH. Iznošenje argumenata tužiteljstva i obrane sastavni je dio postupka u kojemu kazneno vijeće suda BiH odlučuje o prihvatljivosti zahtjeva za izručenjem osobe uhićene u BiH i za kojom traga neka druga država. Srbija je zahtjev za izručenje Tihomira Purde kojega traži zbog navodnih ratnih zločina dostavila sudu BiH prošlog tjedna, zbog čega mu je 20. siječnja i produljen ekstradicijski pritvor za dodatna 22 dana. Purdina obrana na tu je odluku uložila žalbu, no kazneno vijeće suda BiH ju je u srijedu odbacilo. Tihomir Purda se u pritvoru u Zenici nalazi otkako je 5. siječnja po srbijanskoj tjeralici uhićen na graničnom prijelazu Orašje u BiH.

SARAJEVO - Odvjetnik Josip Muselimović, koji u BiH zastupa hrvatskog branitelja Tihomira Purdu uhićenog u toj zemlji po srbijanskoj tjeralici, izjavio je u četvrtak Hini kako će na ročištu idućeg tjedna, na kojemu će se raspravljati o zahtjevu za izručenje njegova branjenika Srbiji, zatražiti da Sud odbaci takav zahtjev kao potpuno neutemljen. "Dokazi protiv Purde, i to je sasvim jasno, temelje se na iznuđenim iskazima", kazao je Muselimović, podsjetivši kako je srbijanska optužnica protiv Purde temeljena na njegovu iskazu što ga je dao u vrijeme kada je bio zatočenik u srbijanskom logoru. Muselimović je istaknuo kako su dokazi pribavljeni na taj način potpuno protuzakoniti te ne mogu biti osnovom za izručenje. Također je podsjetio kako je županijsko državno odvjetništvo u Osijeku pozorno razmotrilo dokaze dostavljene iz Srbije te odlučilo da nema osnova za kazneni progon Purde. Sud BiH je ročište na kojemu će se raspravljati o zahtjevu za Purdino izručenje zakazao za 1. veljače, a Muselimović je potvrdio kako je i on dobio tu obavijest. Na pitanje što očekuje od sastanka članova predsjedništva BiH i hrvatskog predsjednika Ive Josipovića idućeg tjedna u Zagrebu, Muselimović je kazao kako se nada da će svi shvatiti koliko slučaj Tihomira Purde može imati ozbiljne posljedice po stanje u cijelom susjedstvu i po proces pomirenja među državama ovoga područja. Kazao je kako očekuje da će se i sa bosanskohercegovačke i hrvatske strane i na najvišoj razini poduzeti odgovarajući koraci kako bi se Purdin problem riješio a njega oslobodilo. Muselimović je ranije ovog tjedna uputio otvoreno pismo hrvatskom predsjedniku Josipoviću i članovima predsjedništva BH koji 31. siječnja i 1. veljače trebaju boraviti u službenom posjetu Zagrebu. Muselimović ih je tada pozvao da u svoje razgovore uvrste i pitanje statusa Tihomira Purde kojega, kako drže u odvjetničkom timu, nezakonito drže u ekstradicijskom pritvoru u BH od 5. siječnja.

ZAGREB/MOSKVA - Ruska policija identificirala je prvog osumnjičenog za smrtonosni napad u moskovskoj zračnoj luci Domodjedovu, u kojemu je ubijeno 35 ljudi, a radi se o stanovniku regije Stavropolja na jugu Rusije koji je navodno pripadnik terorističke skupine Nogaj Džamat, javljaju u četvrtak ruski mediji, ali zasad nema službene potvrde te informacije. Osumnjičeni, čije je prezime Razdobudko, mogao bi biti jedan od organizatora ili čak počinitelja napada na najveću rusku zračnu luku u ponedjeljak, u kojem je uz 35 ubijenih ranjeno više od stotinu ljudi, rekao je policijski izvor blizak istrazi za dnevnik Kommersant. "On (Razdobudko) nije jedina osoba koja je po istragom zbog sudjelovanja u terorističkom napadu, tako da ne treba prerano donositi zaključke", kazao je izvor. Regija Stavropolja jedno je od najmirnijih područja sjevernog Kavkaza, iako dijeli granicu s Dagestanom, u kojemu je sjedište Nogaj Džamata i gdje su teroristički napadi česti. Izvor je rekao da se test DNK i drugi testovi još uvijek provode kako bi se utvrdio identitet napadača samoubojice. Zasad nijedna skupina nije preuzela odgovornost za taj napad.

KAIRO - Najmanje tisuću osoba uhićeno je u Egiptu od utorka, od početka prosvjeda protiv režima predsjednika Hosnija Mubaraka, izjavio je u četvrtak neimenovani dužnosnik snaga sigurnosti, dok se istodobno prosvjedi nastavljaju. Manji prosvjedi nastavljeni su i u noći na četvrtak u Kairu, a policijske snage u velikom su broju nazočne na ulicama glavnog grada. Najmanje četiri prosvjednika i dvojica policajaca ubijeni su dosad u prosvjedima, potaknutima narodnom revolucijom u Tunisu, i dosad nezabilježenima u tridesetogodišnjoj vladavini Hosnija Mubaraka. "Najmanje tisuću osoba uhićeno je u zemlji od početka prosvjeda" u utorak, izjavio je neimenovani dužnosnik službe sigurnosti za AFP. Kao i Tunišani, Egipćani se žale na rast cijena, nezaposlenost i autoritarnu vlast premreženu korupcijom, piše Reuters. Bivši čelnik Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Mohamed ElBaradei i veliki zagovornik reformskog pokreta u Egiptu najavio je za četvrtak svoj povratak u zemlju. Reuters navodi da bi to moglo dati novu snagu prosvjednicima, koji zasad nemaju čelnu figuru koja bi ih vodila. "Pokret 6. travnja", prodemokratska organizacija mladih, organizator prosvjeda, pozvala je Egipćane da nastave prosvjedovati. "Četvrtak neće biti dan odmora, akcije na ulicama će se nastaviti", objavila je organizacija na Facebooku. Pokret ipak najveće prosvjede planira za petak, početak vikenda u Egiptu.

SANA - Više tisuća prosvjednika okupilo se u četvrtak u jemenskom glavnom gradu na poziv oporbe i zahtijevaju odlazak s vlasti predsjednika Ali Abdulaha Saleha, koji zemljom vlada 32 godine. "Tuniski predsjednik je otišao nakon 20 godina, 30 godina u Jemenu je dovoljno", skandirali su prosvjednici, potaknuti prosvjedima u Tunisu kojima je nakon 23 godine na vlasti protjeran predsjednik Zin El Abidin Ben Ali. "Ne obnovi mandata, ne nasljeđivanju vlasti", vikali su prosvjednici. Predsjednik Ali Abdulah Saleh (68) ponovno izabran u rujnu 2006. na novi sedmogodišnji mandat. Iako je na vlasti od 1978., Saleh je prvi put na izborima formalno izabran 1999. godine. Amandmani na ustav, koji brani više od dva uzastopna mandata, o kojima parlament raspravlja unatoč protivljenju oporbe, mogao bi otvoriti put za doživotnu funkciju sadašnjem predsjedniku. Oporba također predsjednika optužuje da vlast želi prebaciti na svog najstarijeg sina Ahmada, zapovjednika elitne revolucionarne garde. Revolucija jasmina u Tunisu, prvoj arapskoj zemlji u kojoj je predsjednik zbačen djelovanjem naroda, potresla je arapski svijet i izazvala niz sličnih prosvjeda u drugim zemljama. U Egiptu treći dan traju masovni i dosad nezabilježeni prosvjedi protiv tridesetogodišnje vladavine Hosnija Mubaraka.

TUNIS - Nekoliko tisuća ljudi prosvjeduje u četvrtak u Sidi Buzidu, kolijevci tuniske revolucije, dok ih se istodobno nekoliko stotina okupilo ispred ureda premijera Mohameda Ganušija u glavnom gradu.U Sidi Buzidu su prosvjednici u povorci prošetali središtem grada i traže ostavku prijelazne vlade. U glavnom gradu su prosvjednici četvrtu noć zaredom probdjeli ispred ureda premijera unatoč policijskom satu i traže njegovu ostavku. Moćni sidikat UGTT pozvao je na opći štrajk u Sidi Buzidu i široj regiji kako bi se izvršio pritisak na Ganušija i dio ministara koji su služili i u bivšem režimu Zina El Abidina Ben Alija. U srijedu je UGTT organizirao opći štrajk u Sfaksu, drugom po veličini tuniskom gradu, gdje su tisuće prosvjednika zahtijevale pad vlade. Glasnogovornik prijelazne vlade Tajeb Bakuš u srijedu je navečer rekao da se vode intenzivni pregovori o novom sastavu vlade, a rezultati će možda biti objavljeni već danas.

JOHANNESBURG - Bivši predsjednik Južnoafričke Republike Nelson Mandela hospitaliziran je u noći na četvrtak navodno zbog rutinskih medicinskih pretraga, što je ipak izazvalo veliku bojazan u javnosti za zdravlje 92-godišnje ikone borbe protiv aparthejda. Mandela je primljen u bolnicu u Johannesburgu na redovitu kontrolu, no radio Talk 702 prenosi da ga je pregledao specijalist pulmolog, što upućuje na probleme s disanjem. Vladajući Afrički nacionalni kongres (ANC) pozvao je u četvrtak na smirivanje tenzija nakon što su se mediji raspisali o toj vijesti, nagađajući o Mandelinu zdravlju. U bolnici ga je posjetila obitelj, uključujući i bivšu suprugu Winnie. Ispred bolnice Milpark mnoštvo je novinara, fotografa i televizijskih kamera. Mandela se povukao iz javna života u lipnju 2004. godine, uoči 86. rođendana. Tada je poručio sunarodnjacima: "Ne zovite me, ja ću zvati vas". U javnosti se nije pojavio od finala Svjetskog nogometnog prvenstva u srpnju prošle godine.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙