Direktor HZZO-a Tihomir Strizrep za Hinu je rekao kako u funkcioniranju zdravstvenog informatičkog sustava CEZIH dosad nije bilo nikakvih problema.
I prema saznanjima Hrvatske ljekarničke komore, uvođenje e-recepata ide dobro, pa njezin predsjednik Mate Portolan kaže kako osim "povremenog pucanja veza sa CEZIH-om" nije bilo drugih većih problema.
U tri dana od kako se u 11 ljekarni na području Ličko-senjske županije provodi projekt e-zdravstva sve je manje teškoća, kaže voditeljica smjene u gospićkoj središnjoj ljekarni Doma zdravlja magistrica Dragica Martinčević. Dosad je obrađeno oko 200 e-recepata što su osiguranici, kako navodi, prihvatili s olakšanjem, a i suradnja s ambulantama obiteljske medicine svakim danom odvija se s manje teškoća.
Magistra Lea Novak iz ljekarne Kropek u Čakovcu također kaže kako izdavanje lijekova pute e-recepata ide dobro, te da je još potrebno doraditi neke tehničke detalje vezane uz stopostotnu ispravnost izdanih recepata.
Uvođenje e-recepata nastavit će se 17. siječnja i u drugim županijama, a završit će 31. siječnja kada će biti umrežene Zagrebačka Županija i Grad Zagreb. Potom će uslijediti uvođenje e-uputnica prvo za mikrobiološke laboratorije, a zatim i za ostale usluge.
Namjera je uvođenjem e-recepta, a nešto kasnije i e-uputnice uštedjeti 15 milijuna kuna koliko je godišnje u zdravstvu odlazilo na potrošnju papira. U Hrvatskoj je tijekom godine izdavano 50 milijuna recepata što je iznosilo 77 tona papira.
Glavni cilj projekta informatizacije zdravstva jest, kako ističu u Ministarstvu zdravstva, povećati dostupnost zdravstvene zaštite, a liječnike, ljekarnike i medicinske sestre rasteretiti administriranja. U informatizaciju je uloženo 55 milijuna kuna, isplativost te investicije očekuje se u roku od 2 do 2 i pol godine.